Ogrodzenie działki budowlanej na czas budowy – jakie ogrodzenie sprawdzi się najlepiej?

główne_ogrodzenie-z-siatki-budowlanej

Teren budowy jest miejscem niebezpiecznym, zwłaszcza dla osób postronnych. Z tego powodu konieczne okazuje się jego właściwe zabezpieczenie. Jakie ogrodzenie tymczasowe sprawdzi się najlepiej na placu budowy?

Wymagania dotyczące ogrodzenia działki budowlanej

Istnieją specjalne przepisy, które warunkują, jak ma wyglądać ogrodzenie działki budowlanej. Mowa tu m.in. o jego wymiarach. Zgodnie z nimi, ogrodzenie budowlane powinno mieć:

  • min. 150 cm wysokości,
  • min. 0,75 m odległości od składowanych materiałów budowlanych,
  • odległość od stref zagrożonych spadaniem przedmiotów z 1/10 wysokości budynku.

Ogrodzenie budowy jest niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo osobom niepowołanym. Zgodnie z przepisami, inwestor ma za zadanie zapewnić taką konstrukcję lub zabezpieczyć obszar prowadzonych prac w inny sposób. Ogrodzenie jest jednak zdecydowanie najlepszym wyborem. Można postawić je szybko i skutecznie ogrodzić teren robót.

Siatka jako ogrodzenie działki budowlanej

Do ogrodzenia działki budowlanej doskonale sprawdzi się siatka. To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Istnieje opcja zamontowania jej w standardowy sposób, choć wiąże się to z dużymi kosztami i w wielu przypadkach jest niewygodne. To właśnie dlatego większość przedsiębiorstw decyduje się na zakupienie gotowych, mobilnych ogrodzeń. Pozwalają one na ustawianie zgodnie z aktualnymi potrzebami i przepisami.

Na rynku znaleźć można również specjalny typ siatki, czyli siatkę leśną. To drut rozciągnięty pomiędzy drewnianymi słupkami. To prowizoryczna konstrukcja umieszczona na drewnianej lub metalowej ramie. Jest ona bardzo tania, dlatego tak często pojawia się na placach robót budowlanych. Siatka leśna ma duże oczka i pozwala na łatwe przecięcie, więc nie zabezpiecza ona przed włamaniem.

przenośne ogrodzenie na czas budowy z siatki

Ogrodzenie panelowe na czas budowy

Ogrodzenie na czas budowy może przyjmować również formę panelową. Taka konstrukcja może pełnić formę płotu docelowego. W razie uszkodzenia naprawienie usterek wiąże się z niewielkimi kosztami. Pojedyncze przęsła można bowiem łatwo wymienić. W wielu przypadkach takie ogrodzenie panelowe jest więc najbardziej ekonomicznym i najszybszym rozwiązaniem.

Ogrodzenie na czas budowy z paneli prezentuje się bardzo estetycznie. Pozwala na niezwykle łatwy montaż, dlatego możliwe jest szybkie dokonanie napraw czy ewentualna zmiana ustawienia konstrukcji. Po zakończeniu prac nie trzeba martwić się ponownym grodzeniem nieruchomości. Płot panelowy może pozostać na terenie działki na kolejne lata – mówi specjalista z firmy Posesja PLUS.

Ogrodzenie tymczasowe czy docelowe?

Ogrodzenie działki budowlanej może przyjmować formę docelową lub tymczasową. W sytuacji, gdy na danym obszarze są planowane bardziej rozległe prace, istnieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji. W takich przypadkach najczęściej stawia się ogrodzenie tymczasowe, które nie jest zbyt estetyczne, ale pozwala na ogrodzenie terenu.

Jeśli prace są mniej skomplikowane i obejmują fragment nieruchomości lub nie wymagają wprowadzenia ciężkiego sprzętu, można od razu zamontować ogrodzenie docelowe. Zmniejszy to koszty całej inwestycji. Ma to sens jedynie w sytuacji, gdy masz pewność, że konstrukcja nie zostanie uszkodzona w trakcie robót.