Wełna – najlepszy naturalny wybór dywanu na rynku

carpet-100103_1280

Jeśli zastanawiasz się nad nowym dywanem, masz wiele możliwości wyboru materiału, z którego jest wykonany. W Polsce zdecydowana większość dywanów produkowana jest z sześciu włókien: nylonu, polipropylenu, poliestru, akrylu, bawełny lub wełny. Jak widać, tylko dwa z nich to włókna naturalne.

Tak więc, jeśli wolisz materiały pozyskiwane z natury zamiast procesu chemicznego, bawełna i wełna są najbardziej rozpowszechnionymi opcjami ogólnie dostępnymi na rynku (inne naturalne, w tym dywany z juty, a nawet konopi, są dostępne, ale w znacznie mniejszej ilości i wybór.)

Jednak to wełna jest najczęściej uważana za najwyższą, jeśli chodzi o jakość. Kiedy producenci syntetycznych włókien dywanowych chcą przetestować swój produkt pod kątem naturalnego odczucia i komfortu, standardem porównawczym wykorzystywanym w teście jest wełna. Jednym ze sposobów, aby doświadczyć korzyści płynących z wełny z pierwszej ręki, jest zameldowanie się w jednym z wielu pięciogwiazdkowych hoteli. Najczęściej w luksusowych apartamentach znajdują się dobrej jakości dywany wełniane.

Jednak dywany wełniane są przeznaczone nie tylko dla osób z budżetem pięciogwiazdkowym. Przemawiają również do wielu przeciętnych właścicieli domów, którzy są gotowi dokonać znaczącej inwestycji w modernizację swojego wnętrza. Osoby porównujące wełnę z innymi włóknami dywanowymi odkryją niektóre z poniższych mocnych stron.

Zalety dywanów wełnianych

Dywany wełniane produkowane są z krótkich kawałków wełny owczej. Te odcinki są przędzone i skręcane razem, tworząc długie nitki przędzy, które tworzą kępki dywanu. Choć produkt z wyższej półki, wełna nie jest delikatna. Jego sprężystość jest oceniana jako dobra do doskonałej, a przy odpowiedniej konserwacji wytrzymuje dziesiątki lat użytkowania.

Ważnym aspektem trwałości dywanu z naturalnej wełny jest jego naturalna elastyczność, która jest odporna na zgniatanie. W przeciwieństwie do niektórych włókien syntetycznych, które ostatecznie ulegają zmatowieniu w wyniku ruchu pieszego lub ciężkich przedmiotów, naturalna wełna odskakuje pod stopami i pod ciężarem mebli, zachowując swoją pierwotną grubość i sprężystość przez lata użytkowania.

Zachowanie koloru

Wełna ma niezwykle trwały kolor i zachowuje oryginalny kolor przez lata noszenia i czyszczenia. Struktura molekularna wełny bardzo dobrze przyjmuje barwnik i blokuje go. Ta cecha sprawia, że dywany wełniane są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dostosowując subtelne różnice w odcieniach, aby osiągnąć wysoki poziom estetyki. Wełna ma naturalny połysk i właściwości odbijania światła, których nigdy nie imitują włókna syntetyczne.

Czynniki efektywności energetycznej i komfortu

Wełna jest bardzo skutecznym naturalnym izolatorem — wystarczy zapytać dowolną owcę. Te właściwości izolacyjne są widoczne, gdy na podłodze kładzie się wełnianą wykładzinę dywanową. Zimą energia cieplna w pomieszczeniu naturalnie promieniuje przez podłogę do chłodniejszej przestrzeni podziemnej lub płyty betonowej poniżej. Utrata ciepła przez podłogę zimą ma wymierny wpływ na efektywność energetyczną gospodarstw domowych, a także na komfort w pomieszczeniach. Wykładzina z wełny skutecznie izoluje podłogę, opóźniając utratę ciepła, redukując koszty ogrzewania i czyniąc pomieszczenia bardziej komfortowymi zimą.