Czyszczenie i konserwacja – komin i kominek

log-1869250_1280

Posiadanie kominka może być jedną z prostych przyjemności życia. Kto nie lubi siedzieć przy kominku z przyjaciółmi i rodziną? Wraz z posiadaniem kominka pojawia się jednak kwestia zwracania uwagi na czystość i bezpieczeństwo komina.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego i jak należy wyczyścić komin, czy jaki preparat do czyszczenia kominka wybrać – ten artykuł jest dla Ciebie.

Dlaczego czyszczenie komina jest ważne?

Większość właścicieli domów zapomina, że mają do czyszczenia i konserwacji komin. To może być niebezpieczne. Nienadzorowany komin może gromadzić dużo popiołu i smoły, które w końcu mogą wrócić do Twojego domu. Ta mieszanka popiołu i smoły może powodować poważne problemy z oddychaniem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Czy wiesz również, że główną przyczyną pożarów domów, w których znajdują się kominki, jest pożar komina? Zdecydowanie zbyt wielu ludzi umiera co roku niepotrzebnie z powodu pożaru, który wybuchł w brudnym kominie. Kiedy twój komin nie jest czyszczony przez długi czas, substancja zwana kreozotem gromadzi się w kominie podczas użytkowania kominka. Ten kreozot jest wysoce łatwopalny i może prowadzić do niebezpiecznego pożaru komina (niekontrolowany pożar 2000 stopni wewnątrz komina). Po pierwsze, Twój komin może się zapalić, a następnie ogień natychmiast rozprzestrzeni się na różne części Twojego domu.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego czyszczenie kominów jest ważne, skontaktuj się z certyfikowaną firmą zajmującą się czyszczeniem kominów, aby uzyskać lepszą pracę komina i większe bezpieczeństwo dla Twojej rodziny i domu.

Na czym polega czyszczenie komina?

Czyszczenie lub zamiatanie komina to w zasadzie zabranie szczotki i zamiatanie boków komina od góry do dołu. Kominiarz zerwie materiały, które nagromadziły się po bokach komina. Kiedy drewno się pali, podczas spalania wydziela różne produkty. Te produkty uboczne tworzą czarną sadzę, którą widzisz po wewnętrznej stronie komina. Ta warstwa sadzy jest bardzo łatwopalna i musi zostać usunięta.

Możesz wynająć profesjonalne usługi czyszczenia komina aby wyczyścić komin lub postawić na strategię „zrób to sam” – będąc uzbrojonym w odpowiednie preparaty.

Robisz to sam? Pamiętaj o tych rzeczach!

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wyczyścić komin, powinieneś wiedzieć, że wiąże się to z ryzykiem. Będziesz wspinał się po drabinach, wchodził po stromych dachach i próbował przebić się przez wysokie kominy. Ta praca nie jest dla wszystkich, to na pewno.

Aby wykonać pracę wydajniej i bezpieczniej, będziesz potrzebować kilku narzędzi. Narzędzia te są proste w użyciu i nie wymagają żadnego szkolenia z ich obsługi. Najczęstszymi narzędziami do czyszczenia komina są szczotka z włosia płaskiego i pręt (do oczyszczenia przewodu kominowego z zanieczyszczeń), odkurzacz (do oczyszczenia komina z popiołu i kurzu), okulary ochronne i maska ochronna. Okulary i maska ochronna nie mają nic wspólnego z czyszczeniem. W rzeczywistości są one niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa. Sadza i inne cząsteczki kurzu mogą Ci zaszkodzić, jeśli dostaną się do Twoich oczu. Z podobnych powodów potrzebujesz maski przeciwpyłowej. Zawsze upewnij się, że bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem podczas wykonywania jakichkolwiek prac konserwacyjnych.