Kraków w weekend – poznaj nieoczywiste atrakcje tego miasta

parking wawel_800x550

Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast Polski, a stolicę małopolski każdego roku odwiedza średnio 14 milionów turystów. Co ciekawe, oprócz typowych atrakcji, jak Wawel czy krakowskie sukiennice, to miasto skrywa ogrom innych, mniej znanych turystycznie, ale jakże wartościowych. Wybierz się z nami na weekendową wycieczkę po Krakowie. Razem odkryjemy miejsca, które można odwiedzić bez tłumów.

Krakowski Kazimierz – artystyczne serce miasta

Ta dzielnica cieszy się nie mniejszą popularnością niż krakowski rynek, natomiast jest to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Dzisiaj to mekka artystów, miłośników sztuki, ale i wyśmienitej kuchni. Kazimierz powstał w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej i do dzisiaj znajdziemy tam mnóstwo symboli żydowskiej kultury.

Obowiązkowym punktem jest najstarsza w całym mieście synagoga Remu. Co ciekawe, to jedyna synagoga w całej Polsce, w której regularnie odbywają nabożeństwa. Tuż przy niej znajduje się żydowski cmentarz. To miejsce zabytkowe, w którym zobaczyć można cenną architekturę sztuki sakralnej.

Tajemnicza ulica Floriańska

Wciąż niewielu turystów odwiedza ulicę Floriańską w Krakowie. W budynku z numerem 41 mieści się tam Muzeum Jana Matejki. To właśnie w tym domu mieszkał malarz, ale oprócz rekwizytów związanych z jego życiem i twórczością uwagę zwraca zbiór nietypowych znalezisk. W muzeum podziwiać można znalezione przez Matejkę w krakowskim Ratuszu narzędzia tortur.

Relikt PRL w nowoczesnym Krakowie

Kolejna nietypowa atrakcja na mapie wyjątkowego Krakowa, to dzielnica Nowa Huta. Z centrum można dostać się tam bez problemu komunikacją miejską. Właśnie taki sposób zwiedzania miasta zalecamy zresztą najbardziej. Zmotoryzowani turyści mogą skorzystać z jednego z dostępnych parkingów nieopodal Starego Miasta. Jednym z takich jest Parking Wawel https://parkingwawel.pl/, który oferuje 600 miejsc postojowych i opłacalne pakiety turystyczne. Transport autobusami i tramwajami po Krakowie jest znacznie lepszą opcją, która zapobiega stracie czasu. To tym bardziej ważne, jeśli zwiedzanie miasta odbywa się tylko przez weekend.

Nowa Huta to “miasto w mieście”, dzielnica, w której czas się zatrzymał. To tu zobaczyć można PRL-owskie zabudowania mieszkalne z symbolicznym Placem Centralnym. Warto spacerować Aleją Róż i odwiedzić Muzeum PRL i wejść na Kopiec Wandy z pomnikiem zaprojektowanym przez Jana Matejkę na jej szczycie.

Lekcja przyrody w mieście

Chcąc odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zapraszamy na lekcję przyrody. W Krakowie można podziwiać unikalny ekosystem z chronionymi gatunkami zwierząt i roślin. Mowa o Stawie Dąbskim znajdującym się w dzielnicy Dąbie.

Zielonych płuc miasta jest w Krakowie więcej. Na relaks i odskocznię od zwiedzania typowo turystycznych atrakcji warto wybrać się też do Parku Jordana, Parku Bednarskiego czy Parku Stanisława Wyspiańskiego. Największą popularnością wśród mieszkańców i turystów cieszą się zaś nieprzerwanie krakowskie Błonia. To również obowiązkowy punkt zwiedzania tego urokliwego miasta.

Polecamy:
Czym są laminaty i kiedy je wykorzystać?