Mieszkanie w Krakowie dla studenta – czy masz szansę na kredyt?

living-room-2155376_640

Stolica Małopolski jest miastem pełnym uczelni wyższych, a więc także pełnym studentów. Młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają na studia do Krakowa, już na początku muszą zdecydować się, gdzie chcą mieszkać – w akademiku, na stancji, wynajmować mieszkanie ze znajomymi czy może kupić własne? Ta ostatnia opcja zdecydowanie jest najmniej popularna, choć z perspektywy studenta najbardziej wygodna.

Mieszkanie w dużym mieście to inwestycja, która zawsze ma rację bytu. Nawet, jeśli planujemy w Krakowie mieszkać jedynie na czas studiów, mieszkanie można później bez problemu wynajmować. Rynek wynajmu w dużych miastach jest na tyle rozbudowany, że nie trzeba się obawiać, że mieszkanie będzie stało puste. Jednak na początku, aby móc cieszyć się własnym mieszkaniem w Krakowie, konieczne jest jego kupno. Najczęściej wiąże się to z koniecznością uzyskania kredytu hipotecznego. Mało kto może sobie bowiem pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę swoich rodziców.

Czy student ma szansę na kredyt?

Studenci kojarzą się raczej z grupą społeczna, która nie narzeka na nadmiar gotówki i nie bardzo może sobie pozwolić na nadmierne szastanie pieniędzmi. Większość osób raczej skupia się na tym, by spiąć budżet od pierwszego do pierwszego i nie wylądować na minusie. Jednak, trzeba pamiętać, że także wśród studentów są osoby, które pracują zawodowo, a nawet prowadzą własne firmy. Mają więc swoje dochody, a co za tym idzie – mogą sobie też pozwolić na wnioskowanie o kredyt hipoteczny. Jeśli student ma stałe, stabilne i wysokie zarobki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank udzielił mu kredytowania. Jeśli dodatkowo znajdzie dobrych poręczycieli w osobach chociażby swoich rodziców, będzie mógł bez problemu wnioskować o kredyt na własne mieszkanie. Oczywiście, nie zawsze oznacza to, że kredyt zostanie przyznany. Jednak zawsze warto złożyć wniosek, a jeśli będzie rozpatrzony negatywnie, dobrze jest wnioskować w innym banku. Banki mają bowiem różną politykę obliczania zdolności kredytowej i ryzyka finansowego. W jednym banku kredytu możemy nie dostać, a w drugim już tak.

Warto policzyć zdolność kredytową

Jeśli planujesz zakup własnego mieszkania w Krakowie, warto mieć świadomość, że kredyt będzie dosyć sporym obciążeniem, które trzeba będzie spłacać przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Zanim zdecydujesz się na odpisanie umowy kredytu, oblicz ratę kredytu hipotecznego w dowolnym kalkulatorze kredytów, jakie dostępne są w sieci. Na tej podstawie można mniej więcej ocenić, ile będzie wynosiła comiesięczna rata za mieszkanie, które nas interesuje. Wtedy dopiero można prowadzić rozważania, czy takie obciążenie finansowe jest do udźwignięcia, czy jednak lepiej jest poszukać innego rozwiązania odnośnie własnego mieszkania. Pamiętajmy, by każdą decyzję kredytową podejmować rozsądnie i odpowiedzialnie, gdyż działanie pod wpływem emocji może okazać się początkiem poważnych kłopotów finansowych.