Masaż w Krakowie – który warto wybrać?

Young smiling woman receiving back massage from a massage professional at beauty salon

Chcesz wybrać się na masaż, ale nie wiesz, na który warto się zdecydować? Sprawdź najpopularniejsze rodzaje masażu!

Może relaksować, leczyć, odchudzać – masaż posiada wszechstronne zastosowanie. Rytmiczne uciskanie, rozciąganie i głaskanie skóry w trakcie masażu dobroczynnie działa na całe ciało.

Nawet jeden masaż ciała pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów, ale najczęściej zaleca się wykonanie serii masażów. Nie tylko pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także może przynieść wiele innych pozytywnych efektów. To procedura, którą możemy wykonać samemu, ale najlepiej udać się do masażysty, który będzie mógł przeprowadzić go profesjonalnie.

Aktualnie do wyboru mamy różne rodzaje masażów – masaż klasyczny, masaż bańką chińską czy też masaż sportowy to tylko niektóre z nich. Jaki masaż będzie najlepszy?

  • Masaż klasyczny
  • Masaż sportowy
  • Masaż relaksacyjny
  • Masaż odchudzający
  • Masaż bańką chińską
  • Masaż gorącymi kamieniami
  • Drenaż limfatyczny

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny, czyli inaczej masaż leczniczy to najbardziej popularna technika masażu. Najczęściej masaż ten prowadzony jest w przypadku dolegliwości bólowych pleców, mięśni oraz stawów kończyn.

Zalecany jest osobom z problemami zdrowotnymi, w okresie rekonwalescencji po operacjach oraz urazach, również jako element rehabilitacji ruchowej.

W trakcie masażu klasycznego masażysta wykonuje różne ruchy, w tym między innymi głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie. Ich intensywność może być zróżnicowana w zależności od masowanego miejsca oraz konkretnego problemu.

Masaż ten może być zarówno całościowy, czyli może dotyczyć całego ciała, jak również może być to masaż koncentrujący się na wybranych partiach ciała, na przykład na plecach.

Profesjonalny masaż klasyczny posiada szereg korzyści:

  • łagodzi dolegliwości bólowe
  • zwiększa elastyczność mięśni
  • odżywia tkanki
  • poprawia ukrwienie
  • usuwa zastoje żylne
  • pobudza procesy przemiany materii

Na masaż klasyczny możemy zapisać się do praktycznie każdego gabinetu masażu, w tym także zabieg ten refundowany jest w ramach rehabilitacji na NFZ. Większość pacjentów decyduje się jednak na korzystanie z wizyt prywatnych.

Masaż sportowy

Masaż sportowy to rodzaj masażu, który przeznaczony jest przede wszystkim dla sportowców. Mogą korzystać z niego nie tylko osoby profesjonalnie uprawiające sporty, ale również te początkujące, które dopiero rozpoczynają swoje treningi.

W porównaniu do masażu klasycznego ten sportowy skupia się przede wszystkim na poprawie ruchomości stawów, niwelowaniu dolegliwości bólowych, wspiera regenerację, a także może przygotowywać organizm do wysiłku, gdy będzie wykonany przed treningiem. Sportowy masaż pozwala także na poprawę krążenia krwi.

Najczęściej masaż sportowy nie różni się znacząco od masażu klasycznego. Jest on jednak bardziej intensywny, energiczny.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny ma przede wszystkim na celu uspokojenie całego organizmu i wprowadzenie osoby masowanej w stan przyjemnego relaksu. Masaż ten polecany jest dla każdej osoby, która chciałaby wyciszyć się, odstresować, a także zregenerować swoje wewnętrzne akumulatory.

Korzyści z masażu relaksacyjnego:

  • zmniejszenie napięcia mięśniowego
  • zniwelowanie dolegliwości bólowych
  • relaksacja umysłu
  • zmniejszenie poziomu stresu
  • poprawa samopoczucia
  • lepszy metabolizm

Najczęściej masaż relaksacyjny ma formę masażu całego ciała, dlatego też obejmuje jego wszystkie partie – od szyi aż do nóg. Może także koncentrować się na poszczególnych punktach ciała, które tego wymagają, na przykład są szczególnie napięte.

W porównaniu z masażem klasycznym ten relaksacyjny polega przede wszystkim na prowadzeniu ruchów powolnych oraz płynnych. Najczęściej rozpoczyna się od delikatnego głaskania, które działa odprężająco, aby potem przejść do rozcierania, ugniatania i oklepywania tkanek.

Masaż odchudzający

Ten typ masażu jest skoncentrowany przede wszystkim na zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to odmiana masażu klasycznego, która poprzez odpowiednie ruchy rozbija tkankę tłuszczową, poprawia przepływ krwi i limfy, a tym samym pozwala również na uzyskanie efektu odchudzającego.

Masaż odchudzający najlepiej prowadzić wspólnie z innymi działaniami mającymi na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie – odpowiednia dieta oraz ruch pozwalają na poprawę efektów. Masaż ten bardzo dobrze wspiera działanie innych zabiegów medycyny estetycznej, które modelują sylwetkę.

Zaleca się prowadzenie masażów odchudzających w serii – dzięki temu można uzyskać optymalne wyniki. To nie tylko zmniejszenie obwodów, ale również ujędrnienie skóry oraz redukcja cellulitu.

Masaż bańką chińską

Interesującą propozycją dla osób, którym zależy na poprawie swojej sylwetki, jest masaż bańką chińską. To rodzaj masażu wywodzący się z Azji, z którego można skorzystać także w wielu gabinetach w Polsce.

Masaż bańką chińską bazuje na wykorzystaniu specjalnej gumowej bańki chińskiej, która pozwala na próżniowe zassanie skóry oraz tkanek, które znajdują się pod nią. Taki masaż głęboko oddziałuje na ciało, w tym przede wszystkim na warstwę tkanki tłuszczowej, dlatego chętnie wybierany jest jako masaż odchudzający.

Na początku ciało smarowane jest olejkiem. Następnie masażysta przykłada do skóry bańkę chińską i naciska na nią. W ten sposób dochodzi do powstania podciśnienia, dlatego bańka zasysa się do skóry.

Masażysta przesuwa bańkę chińską po ciele, dzięki temu skóra w masowanych miejscach staje się dobrze ukrwiona, co prowadzi do lepszego odprowadzania produktów przemiany materii. Podciśnienie oddziałuje też na tkankę tłuszczową, co sprzyja jej rozbiciu.

Zalety masażu bańką chińską:

  • redukcja cellulitu
  • zwiększenie ukrwienia skóry
  • poprawa przemiany materii
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego
  • przyspieszenie metabolizmu

Masaż gorącymi kamieniami

Bardzo dobre efekty przynosi także masaż gorącymi kamieniami – jego głównym celem jest przede wszystkim relaksacja, dlatego też często oferowany jest on jako masaż relaksacyjny w salonach Spa i odnowy biologicznej.

Podczas masażu wykorzystuje się specjalne kamienie, najczęściej są to kamienie bazaltowe. Mają ciemną barwę, a także spłaszczony, owalny kształt. Bardzo dobrze wchłaniają ciepło, a potem powoli je oddają, dlatego idealnie nadają się do prowadzenia relaksujących masażów. Masażysta masuje ciało gorącymi kamieniami zanurzonymi w oliwce, a następnie układa je na ciele, aby oddały one ciepło i zapewniły przyjemne uczucie relaksu.

Masaż ten ma wszechstronne działanie – nie tylko sprzyja relaksacji, ale także niweluje dolegliwości bólowe, wspiera krążenie oraz zmniejsza obrzęki.

Drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny, inaczej drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, którego głównym celem jest poprawa przepływów krwi oraz limfy, a tym samym zredukowanie obrzęków limfatycznych. Masaż ten prowadzony jest głównie na kończynach – górnych i dolnych.

Obrzęki limfatyczne powstają wskutek zastojów limfy (chłonki), co objawia się głównie przez widoczną opuchliznę, uczucie ciężkości, bolesność kończyn.

Drenaż limfatyczny polega na odpowiednim uciskaniu odpowiednich punktów oraz masowaniu ciała w kierunku węzłów chłonnych, aby doprowadzić do nich limfę. W efekcie pozwala na skuteczne zniwelowanie obrzęków, ale także ma wiele innych zalet – zmniejsza dolegliwości bólowe, redukuje cellulit i ma działanie odchudzające, relaksacyjne.

Gdzie warto wybrać się na masaż?

Najlepiej na masaż udać się do dobrego gabinetu masażu albo fizjoterapii, w którym będzie można skorzystać z usług masażysty.

Do skorzystania z profesjonalnego masażu zaprasza Centrum Rehabilitacji Fizjoter z Krakowa mające siedzibę w dzielnicach Prądnik oraz Ruczaj. Pracujący w nim masażyści i fizjoterapeuci to wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści w swojej dziedzinie.

Fizjoter oferuje między innymi masaż klasyczny – leczniczy, masaż gorącymi kamieniami, masaż bańką chińską, a także specjalistyczne masaże takie jak masaż tensegracyjny czy masaż pneumatyczny kończyn.