Jak wybrać najlepsze biuro na wynajem? 5 zasad, o których warto pamiętać

biuranawynajemchb14

Firmy najczęściej decydują się na wynajem biura. O czym powinniśmy pamiętać, gdy poszukujemy najlepszego lokalu użytkowego tego rodzaju?

W dużych miastach i w mniejszych miejscowościach, w centrach i na obrzeżach, o dużym metrażu i przypominające małe kawalerki, w futurystycznych biurowcach i zabytkowych kamienicach – biura na wynajem to szeroka gama ofert do wyboru.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na wynajem powierzchni biurowych? Oto 5 zasad, o których warto wtedy pamiętać!

Lokalizacja

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest lokalizacja biura na wynajem. Lokalizacja odnosi się przy tym nie tylko do miasta, na przykład Warszawa czy Kraków, ale również do położenia w danym mieście. To właśnie ona decyduje nie tylko o komforcie korzystania z danej przestrzeni, ale również wpływa na prestiż firmy.

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na lokale użytkowe w centrum miasta, które nie tylko pozwalają na poprawę wizerunku w biznesie, ale dają także łatwy dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i ułatwiają dotarcie na miejsce przez potencjalnych klientów.

Oczywiście, możemy zdecydować się także na wynajem biur poza ścisłym centrum – to mniejsze koszty, a także szybsze dojazdy, ponieważ możemy ominąć wtedy największe korki.

Metraż

Druga kwestia to metraż biura do wynajęcia. Wielkość powierzchni biurowej należy przede wszystkim dopasować do potrzeb działalności, w tym do liczby zatrudnionych osób, a także do przestrzeni, którą będą potrzebowały do prowadzenia pracy.

Wraz z określeniem wymaganego metrażu należy także zastanowić się, jaki typ przestrzeni będzie wówczas najlepszy. Czy lepiej wynająć biuro z mniejszymi pomieszczeniami, a może większą przestrzeń typu open space, która daje duże możliwości w aranżacji powierzchni, na przykład z wykorzystaniem biurek i przegród.

Gdy w najbliższym czasie zamierzamy rozszerzyć ofertę, zatrudniając nowych pracowników, warto wybrać wynajem powierzchni biurowych o większym metrażu. Jako że zawierane umowy najczęściej są długoterminowe, a ich przedwczesne zerwanie może wywołać nałożenie kary, najlepiej wybierać lokale użytkowe na wynajem perspektywicznie.

Zaplecze

Każde biuro na wynajem ma także określone zaplecze, z którego mogą korzystać pracownicy biura. Zalicza się do niego między innymi zaplecze socjalne, sanitarne, przestrzenie parkingowe, ale także odpowiednie instalacje, w tym instalacje teleinformatyczne, systemy monitoringowe, alarmowe czy kontroli dostępu.

W nowocześniejszych biurach do dyspozycji mamy bardziej rozbudowane zaplecze, co ma duże znaczenie przede wszystkim dla firm specjalizujących się w nowych technologiach, na przykład wymagających szybkiego dostępu do internetu.

Decydując się na wynajem powierzchni biurowej, powinniśmy określić, jakie są nasze wymagania w tym właśnie zakresie.

Koszty

Nie bez znaczenia są także koszty, z którymi związany jest wynajem biur. Są one powiązane przede wszystkim z ich lokalizacją, metrażem i zapleczem, ale również z samym prestiżem inwestycji. Dodatkowo, mogą być one powiązane z czasem wynajmu – w przypadku podpisania umowy na dłuższy okres istnieje możliwość obniżenia ceny czynszu.

Wstępnym kosztem będzie także kaucja, którą najczęściej po zakończeniu wynajmu można otrzymać z powrotem. Dokładne informacje o kaucji powinny znaleźć się w umowie najmu.

Przy sprawdzaniu kosztów na lokale użytkowe na wynajem powinniśmy także zwrócić uwagę na opłaty związane z mediami, które mogą stanowić znaczną część płaconego czynszu.

Warto także wziąć pod uwagę kwestię ewentualnych remontów, za które firma może być zobowiązana do płatności z własnej kieszeni.

Umowa

Gdy zamierzamy wynająć biuro, nie powinniśmy zapominać także o tym, aby zapoznać się z umową najmu.

Umowa może być podpisana zarówno na czas określony, na przykład na 6 czy 12 miesięcy lub na inny wybrany okres, jak również na czas nieokreślony – wówczas umowę można zerwać z zachowaniem okresu wypowiedzenia w dowolnym momencie. Okresy wypowiedzenia mogą być jednak dość długie i wynosić nawet pół roku.

W umowie wynajmu biura powinny znaleźć się dokładne zapisy dotyczące zakresu najmu, kosztów, a także ewentualnych sytuacji spornych i sposobu ich rozwiązania.

CHB 14 – reprezentacyjne biura na wynajem w Krakowie

Szukasz biura do wynajęcia w Krakowie, które będzie cechowało się atrakcyjną lokalizacją i nowoczesnym zapleczem? Sprawdź inwestycję CHB 14, która znajduje się przy ul. Christo Botewa!

CHB 14 to nowy budynek oddany niedawno do użytkowania. Udostępnia lokale biurowe oraz lokale użytkowe na wynajem w przestrzeniach o wysokim standardzie wykończenia. Na pięciu piętrach znalazły się lokale o łącznej powierzchni około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Duże przestrzenie typu open space dają nieograniczone możliwości aranżacji.

Atuty biur na wynajem CHB 14 to nie tylko atrakcyjna lokalizacja i stylowy, nowoczesny wygląd, ale także wykorzystanie najnowocześniejszych technologii, w tym systemu kontroli dostępu oraz systemu monitoringowego. Biurowiec posiada także reprezentacyjne lobby oraz własny parking z miejscom parkingowymi dla kierowców samochodów i dla rowerzystów.