Kraków – taki piękny! Co zobaczyć na swojej pierwszej wycieczce?

krakow-114256_960_720

Bez owijania w bawełnę – Kraków jest tego, by go odwiedzić i to niejeden raz. A co warto sobie zarezerwować na tą pierwszą wizytę?

Krakowski Rynek Główny

Jest to największy średniowieczny plac w Europie – może łatwo konkurować z weneckim Piazza San Marco. Wiele osób twierdzi, że jest jeszcze piękniejszy! Gdy go zobaczysz, zawsze będziesz chciał wrócić i spacerować tam ile tylko się da. To miejsce oczaruje cię w pełni. Spędź tam tyle czasu, ile możesz – aby czerpać niesamowitą przyjemność z każdego zakątka placu, także w nocy. A jeśli chcesz załapać się na jedną z słynnych imprez odbywających się tam w okolicach, koniecznie zapamiętaj stronę imprezy w Krakowie – gdzie zawsze znajdziesz aktualny rozkład jazdy.

Brama Floriańska

Niegdyś główne wejście do miasta, poprzez które królowie i królowe wjeżdżali do Krakowa podczas wyjątkowych wydarzeń – ślubów, pogrzebów i zwycięstw po bitwach. Są też pozostałości murów miejskich, które zostały zburzone w pierwszej połowie XIX wieku.

Na Kazimierzu

Dawna dzielnica żydowska z 7 synagogami, pełna uroczych miejsc, pubów i restauracji, gdzie wielu krakowian spędza właśnie tutaj piątkowe i sobotnie wieczory. Za Wisłą znajduje się także część chrześcijańska z 4 kościołami i bulwarami.

Barbakan

Jaka szkoda, że tylko kilka fortyfikacji przetrwało do naszych czasów! Zbudowany pod koniec XV wieku, miał zapewnić dodatkową ochronę bramom miejskim, gdy został otoczony szeroką fosą. Takie konstrukcje można zobaczyć tylko w Krakowie i Carcassone we Francji. Warto!

Wawel

Serce Krakowa, miejsce, w którym żyli i rządzili polscy królowie i królowe. Zobacz Zamek Królewski z zewnątrz, ale najlepiej wejdź na wewnętrzny renesansowy dziedziniec arkadowy wzorowany na włoskich wzorach. Jest ogromny i na pewno zrobi na Tobie wrażenie. To ulubione miejsce na zdjęcia ślubne. Chociaż możesz pominąć zwiedzanie wnętrza zamku, nie przegap okazji, aby wejść do Katedry Wawelskiej. Budynek może wydawać się niespójną mieszanką różnych stylów, ale wszystkie są oryginalne i są prawdziwym świadectwem polskiej historii. Idź do murów otaczających Wzgórze Wawelskie i spędź chwilę, podziwiając wspaniałe widoki na :

  • Wisłę

  • miasto

  • Kopiec Kościuszki

Niedaleko znajduje się wieża- jedyna część po średniowiecznym ratuszu z XIV wieku. Ma 70 m wysokości i pochyla się 1,5 m od kierunku pionowego. Ale nie bój się, wejdź do środka, podejmij wyzwanie robiąc ponad 100 kroków i podziwiaj widoki Starego Miasta z ptasiego punktu widzenia.

COLLEGIUM MAIUS

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w 1364 roku. Budynek ten jest używany od 1400 roku, a XV-wieczny arkadowy dziedziniec jest jednym z najbardziej magicznych miejsc w Krakowie. Jest tam również zegar muzyczny z postaciami pojawiającymi się na dźwięk melodii Gaudeamus uważanej za hymn studentów.

Kościół Mariacki

Główny kościół średniowiecznego Krakowa, z którego mieszkańcy byli tak dumni. I mieli dobry powód. Zobacz ten wyjątkowy gotycki kościół ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza, który jest największym drewnianym gotyckim ołtarzem na świecie. Jest otwarty o 11.50 i zamknięty o 17.50 w dni powszednie.