Jaki rower treningowy będzie najlepszy?

krakow

Najczęściej wybieranym sprzętem do domowej siłowni jest rower stacjonarny. Zainteresowanie tym sprzętem wynika z sympatii do jazdy tradycyjnym rowerem i z efektów, jakie przynosi sylwetce regularna jazda na rowerze. Nie wiadomo kiedy, przy okazji jazdy na rowerze smukleje całe ciało – brzuch staje się mniejszy, uda smuklejsze a przedramiona twarde i jędrne.

Główny podział rowerów treningowych skupia się wokół zastosowaniu w danym modelu mechanizmu oporu wytwarzanego na potrzebę ćwiczeń. Na tej podstawie wyróżnić można rower stacjonarny mechaniczny i rower stacjonarny magnetyczny. Czym różnią się te rowery? Który będzie najlepiej spełniał oczekiwania? Zachęcamy do przeczytania poniższego porównania!

Rower stacjonarny mechaniczny – prosty, tani i lekki

Wiadomości sportoweRowerki stacjonarne mechaniczne są stosunkowo najprostszym rozwiązaniem na zorganizowanie przydomowej siłowni. Mają one bardzo prostą budowę, regulacja oporu w takim rowerku odbywa się płynnie lub  stopniowo, przez fizyczne zwiększanie tarcia koła zamachowego roweru. Z tego powodu cechują się głośną pracą, co w pewnym stopniu może stać się uciążliwe dla użytkownika roweru mechanicznego. Wadę tę jednak wynagradza prosta konstrukcja sprzętu, z która poradzi sobie nawet początkujący użytkownik sprzętów poprawiających wydajność organizmu. Wybierając rower stacjonarny mechaniczny, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę sprzętu, ale także na jego wagę – w tym przypadku należy pamiętać o zasadzie: im cięższy będzie rower, tym płynniejszą jazdę nam zagwarantuje. Treningowy rower mechaniczny ma jeszcze jedną zaletę – większość usterek jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie, dokupując jedynie taśmę na wymianę.

Treningowy rower magnetyczny – dokładny i cichy!

Rower stacjonarny magnetyczny to nowocześniejszy kuzyn roweru mechanicznego. Tutaj regulacja oporu koła odbywa się za pośrednictwem hamulca magnetycznego, co sprawia, że ustawienia są dokładniejsze. Niestety, właśnie z tego powodu ten sprzęt już na starcie jest droższy. Jego cenę wynagradza jednak niemal bezszelestna praca, co w warunkach domowej siłowni jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy na przykład ćwiczymy wieczorami, a za ścianą śpią dzieci. Rower stacjonarny magnetyczny polecany jest dla osób, które posiadają doświadczenie w jeździe na rowerze stacjonarnym. W takim modelu rowerka treningowego występuje możliwość precyzyjnego ustawienia oporu, co przekłada się na rezultaty wykonywanych treningów.  Co prawda rower stacjonarny magnetyczny jest zdecydowanie mniej awaryjny od mechanicznego, ale trzeba pamiętać, że usterek nie usuniemy w nim samodzielnie – trzeba oddawać go do serwisu.