Inwestycje finansowe – jak wyglądają na rynku kryptowalut?

andre-francois-mckenzie-uw3VwkDHiMI-unsplash

Inwestowanie na rynku kryptowalut to możliwość pomnażania pieniędzy, zarówno w ujęciu krótkoterminowym, jak i długoterminowym. Wirtualne waluty pozwalają bowiem na wiele form zarabiania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak chcemy zacząć inwestować, pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z rynkiem i ocena, czy faktycznie jesteśmy w stanie coś na nim zarobić.

Na kryptowalutach wiele osób zarobiło potężne pieniądze. Dotyczy to w szczególności tych osób, które kupowały bitcoina tuż po jego powstaniu – był wtedy wart dużo poniżej jednego dolara. Po latach, gdy kurs bitcoina poszybował wręcz w kosmos, cena jednego wynosiła nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Wystarczyło więc mieć tylko kilka sztuk, aby po sprzedaży po latach z zyskiem zostać bogatym człowiekiem. W historii kryptowalut było jeszcze wiele takich sytuacji, gdy można było sprzedać walutę za kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset razy więcej niż się kupiło. Taka stopa zwrotu z inwestycji jest praktycznie nieosiągalna w żadnych innych formach inwestowania. Trzeba jednak spojrzeć na drugą stronę medalu – inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne. Nigdy bowiem nie wiadomo na sto procent, czy dana waluta będzie rosła, czy może już osiągnęła swoje maksimum wartości i w późniejszym czasie jej kurs będzie już tylko spadał.

Analiza rynku i giełdy

Inwestowanie w kryptowaluty wymaga wiedzy, doświadczenia, a także systematycznego obserwowania tego, co dzieje się na giełdach i w kryptowalutach ogólnie. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe projekty generujące waluty cyfrowe czy tokeny. To rynek ocenia, czy faktycznie są one warte inwestowania i czy w przyszłości można na nich zarobić. Kurs każdej cyfrowej waluty zależy bowiem tylko i wyłącznie od tego, jak wiele osób je kupuje, a więc od popularności czy też tego, że waluta rokuje na przyszłość. Im więcej osób kupuje walutę, tym jej cena jest wyższa. Jeśli natomiast wiele osób zaczyna sprzedawać, kurs waluty spada. Otwiera to oczywiście wiele możliwości spekulowania czy sztucznego wpływania na zachowania rynku. Dlatego warto bardzo ostrożnie podchodzić do gwałtownych zmian, jakie zachodzą na giełdach. Mogą się okazać sztucznie wykreowane, a ich celem jest zarobek, ale nie dla użytkowników giełdy, tylko dla grupy spekulantów, która wprowadza chaos.

Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę

Jeśli chcesz wypróbować inwestowania w wirtualne waluty, warto zacząć od podstaw i zdobyć gruntowną wiedzę na temat tego rynku. Potem można zacząć kupować walutę. Na Bitcan.pl lub w innych kantorach internetowych można znaleźć nie tylko możliwość zakupu waluty, ale również jej przechowywania. Jeśli chcesz inwestować na giełdach, nie wkładaj wszystkich swoich oszczędności na jedną giełdę. Historia kryptowalut pokazuje, że giełdy pojawiają się i znikają. Wiele z nich powstało jedynie po to, by wyciągnąć od użytkowników jak najwięcej waluty, a potem zniknąć. Lepiej więc rozlokować środki w co najmniej kilku różnych miejscach. Dzięki temu nie będzie tragedii, gdy któraś inwestycja się nie powiedzie i zakończy nie zyskiem, a pokaźną stratą.