Pięć milionów z nas jest teraz samozatrudnionymi, freelancerami, działa kontraktami lub jest częścią ekonomii outsourcingu, niezależnie od tego, czy jest to nasza główna praca, czy poboczna praca. Chociaż większość z nich może korzystać z normalnego konta bankowego, czasami trzeba użyć konta firmowego – tak znacznie łatwiej jest oddzielić swoje finanse.
Co to jest firmowe konto bankowe?
Nie ma nic szczególnego w firmowym koncie bankowym. Na podstawowym poziomie przypomina to osobiste konto bankowe, ale otwiera się je wyłącznie na dochody i wydatki biznesowe.
Ale konto firmowe może mieć różne formy, od bardzo prostego konta do wpłat i wypłat, po konto, które pomaga wystawiać faktury, prowadzić listę płac (jeśli zatrudniasz inne osoby) oraz pomagać w księgowości i zeznaniu podatkowym – sprawdzając ranking kont firmowych tutaj https://wspieramyfirmy.pl/ranking-kont-firmowych/ szybko rozeznasz się w plejadzie rozwiązań, które na Ciebie czekają w tym kontekście. Niezależnie od tego, czego potrzebujesz, znajdziesz konto, które pomoże Ci zrealizować Twoje potrzeby.
Wiele osób szuka bezpłatnej bankowości biznesowej, chociaż tak naprawdę nie istnieje – i tak nie w taki sam sposób, jak w przypadku osobistych kont bankowych. Jednak w dalszej części tego przewodnika omówimy więcej, a szczegóły poznasz właśnie sięgając po ranking kont firmowych.
Kto musi otworzyć firmowe konto bankowe?
Tutaj jest dość prosta odpowiedź – która odnosi się do tego, czy Twoja firma jest prawnie oddzielona od Ciebie. Więc… potrzebujesz firmowego konta bankowego, jeśli założyłeś swoją firmę jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce. W takim przypadku Twoja firma jest prawnie oddzielona od Ciebie, więc nie powinieneś używać konta osobistego do jej wydatków.
Nie potrzebujesz firmowego konta bankowego, jeśli… Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub działasz jako freelancer lub zawierasz kontrakty (ale nie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), np. fryzjer, ankieter, dziennikarz, producent telewizyjny, ogrodnik, projektant, programista.
W takich przypadkach nie musisz otwierać konta firmowego, ponieważ Twoja firma lub samozatrudnienie nie są prawnie oddzielone od Ciebie. Jako freelancer, jednoosobowy przedsiębiorca lub pracownik kontraktowy, Ty i Twoja firma jesteście jednym i tym samym w oczach prawa – i podatnika!
Jednak nawet jeśli jesteś w obozie „nie potrzebuję jednego”, możesz i tak chcieć go otworzyć, ponieważ czasami łatwiej jest go mieć niż próbować żonglować dochodami i wydatkami swojej firmy z własnymi, zwłaszcza jeśli Twój dochód z samozatrudnienia stanowi lwią część całkowitego dochodu. Zasadniczo, jeśli kompensujesz wydatki służbowe (np. bilety podróżne, rozmowy telefoniczne lub artykuły papiernicze) ze swoimi dochodami, to naprawdę powinieneś szukać oddzielnego konta biznesowego.
Konta firmowe działają w bardzo podobny sposób do kont osobistych – będziesz mógł konfigurować płatności, kazać ludziom płacić i dokonywać transakcji kartą debetową. Założenie oddzielnego konta ma wiele pozytywów, ale jest też kilka wad.