Dziecko u ortodonty – kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

Female dentist at work preparing instruments for examining woman's teeth in dental clinic.

Wady zgryzu występują niestety dość powszechnie w naszym społeczeństwie. Zjawisko to dotyczy już najmłodszych – dzieci, u których wyżynają się zęby stałe zastępujące uzębienie mleczne. Aby zgryz dziecka rozwijał się prawidłowo i nie doszło do pogłębienia się problemów w kolejnych latach, w razie dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości, warto udać się na konsultację do ortodonty, który w razie potrzeby podejmie odpowiednie kroki mające na celu naprawę zgryzu małego pacjenta.

Jak kontrolować zgryz u dziecka?

Dbanie o zęby należy do jednego z podstawowych obowiązków higienicznych każdego człowieka. Należy uczyć nawyku regularnego mycia zębów dzieci już od najmłodszych lat, a właściwie od chwili pojawienia się pierwszych ząbków mlecznych. Z czasem zostaną one zastąpione stałym uzębieniem, które pomimo naszych starań nie zawsze rozwinie się prawidłowo. W naszym społeczeństwie powszechnym problemem są wady zgryzu, których nie należy bagatelizować zwłaszcza u dzieci. Pozostawienie ich bez leczenia może bowiem skutkować wadami wymowy, większą skłonnością do próchnicy i chorób dziąseł, a nawet powodować inne, poważne problemy zdrowotne, o aspektach estetycznych już nie wspominając.

Warto więc od najmłodszych lat kontrolować ząbki dziecka. W razie dostrzeżenia problemów w postaci wyrastających pod niewłaściwym kątem zębów stałych lub widocznej gołym okiem wady zgryzu, jak najszybciej umówić dziecko na wizytę u specjalisty – leczeniem wad zgryzu w stolicy Małopolski zajmuje się ortodonta dziecięcy w Krakowie. Specjalista podczas wizyty w gabinecie dokładnie obejrzy zęby dziecka, zapozna się z ich stanem oraz dokona oceny zgryzu. W razie stwierdzenia jego wady, zaproponuje także odpowiednie leczenie, które pozwoli wyeliminować problem oraz podarować dziecku piękny uśmiech, który stanie się jego wizytówką w dorosłym życiu.

The dentist holds the pen and pointing to the denture.

Jak ortodonta dziecięcy w Krakowie leczy wady zgryzu u dzieci?

Ortodonta dziecięcy w Krakowie specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu u najmłodszych pacjentów. Proces ten przebiega w nieco inny sposób niż u osób dorosłych, gdyż zęby dzieci są bardziej elastyczne i podatne na zmianę ustawienia niż u dorosłych, u których proces formowania się kości został już zakończony. W przypadku dzieci możliwe jest więc zastosowanie tzw. aparatów ortodontycznych ruchomych, które zakłada się na kilkanaście godzin na dobę. Regularne ich noszenie pozwala wyeliminować wady zgryzu bez konieczności zastosowania aparatu stałego.

U starszych dzieci w wieku nastoletnim, najskuteczniejszą metodą leczenia wad zgryzu jest natomiast aparat stały. Jest on zakładany przez specjalistę i regulowany podczas comiesięcznych wizyt. Leczenie, w zależności od stopnia skomplikowania wady, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz wieku trwa zwykle od roku do dwóch lat i pozwala na całkowite wyeliminowanie wady zgryzu. Efekty leczenia są stałe, ale ich utrzymanie wymaga zastosowania dodatkowej retencji – zakładanych na noc nakładek oraz przyklejanych na stałe, całkowicie niewidocznych na zewnątrz drucików utrzymujących zęby we właściwej pozycji.

Artykuł powstał we współpracy z DentoCentrum – profesjonalny ortodonta dziecięcy Kraków.

Polecamy:
Najlepsza pizza w Krakowie na miejscu i na wynos