Fabryka Emalii – Rekord, Oskara Schindlera powstała osiemdziesiąt lat temu. Produkowano w niej wyroby emaliowane i blaszane. Fabryka znajduje się przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Można ja zwiedzać od 9 rano do 20 wieczór. Telefon kontaktowy: 12 257 10 17.
Fabryka powstała w 1936 roku, a rozpoczęła swoją działalność rok później z inicjatywy kilku Żydów: Izraela Kohna, Wolfa Luzera Glajtmana i Michała Gutmana. Niestety, jeszcze przed wojną, bo w czerwcu 1939 roku została postawiona w stan upadłości, trzy miesiące wcześniej zaprzestała produkcji. Z rozpoczęciem II Wojny Światowej, fabryka przeszła pod nadzór komisaryczny niemieckich okupantów i powierzona Oskarowi Schindlerowi, który prowadził ją do 1945 roku. Sam Schindler zatrudniał w niej Żydów, którzy byli zagrożeni eksterminacją. Zostali wpisani później na tzw. Listę Schindlera i uratowani od zagłady wojennej, nazistowskiej pożogi. Po wojnie fabrykę przejęło państwo, a od 2007 roku jest to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Pokazane są tam dzieje fabryki w szerszym kontekście historycznym. Muzeum ma czterdzieści pięć sal ekspozycyjnych, w których pokazano Kraków i jego mieszkańców podczas działań wojennych II Wojny Światowej. Oczywiście nie brakuje w nim historii Żydów Krakowskich, życia samych mieszkańców, tajnego państwa w czasie II Wojny Światowej, oraz samej historii Oskara Schindlera. Na terenie fabryki znajduje się także Muzeum Sztuki Współczesnej. Jest więc co zwiedzać.
Krakowski Szlak Techniki
Fabryka Schindlera usytuowana jest na trasie Krakowskiego Szlaku Techniki. Został on utworzony dziesięć lat temu przez Wydział Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Do tego szlaku należy obecnie siedemnaście obiektów. M.in. mosty, browar, elektrownie, zajezdnie i inne. Jest także Fabryka Schindlera, przy ul. Lipowej 4 na Zabłociu. Niektóre z krakowskich zabytków techniki zostały zaprojektowane, zbudowane i wyposażone przez inżynierów z innych krajów, przez co należą one także do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Niektóre obiekty wciąż pełnią swoje dawne funkcje.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum posiada kilkanaście oddziałów i działów, oraz działa zgodnie ze statutem samorządowej instytucji kultury. Są to m.in. działy historii i sztuki, fotografii, folkloru, edukacji, księgowości i administracji itp. Znajduje się tam także Biblioteka Naukowa i Archiwum. Fabryka Schindlera jest jednym z oddziałów muzeum. Przedstawiono w niej m.in. Kraków w czasie okupacji 1939-1945.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek 10.00-14.00
- wtorek – niedziela 9.00-17.00
Muzeum nieczynne w drugi wtorek miesiąca.
Ceny biletów:
- normalny 10 zł
- ulgowy 8 zł
- grupowy, szkolny 7 zł
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Na terenie Fabryki Schindlera muzeum powstało pięć lat temu i ma na celu rozwój kultury i sztuki najnowszej. Gromadzi również kolekcje. Jest to sztuka głównie z dwóch ostatnich dziesięcioleci. Muzeum posiada w swej kolekcji prace artystów z całego świata.
Godziny otwarcia:
- wtorek–niedziela od 11 do 19
- kasa czynna do godz. 18
Bilety:
- Normalny – 10 zł
- Ulgowy – 5 zł
- Rodzinny 20 zł.