Stare Miasto

k04

Każde miasto w Polsce ma swoją starą, zabytkową część. Jednak Stare Miasto w Krakowie, to wyjątkowe miejsce.Od ponad dwudziestu lat uznawane za pomnik historii, a od trzydziestu ośmiu lat widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum, to Rynek Główny. Zabytków jest tu wiele, a ich powstanie datuje się na kilkaset lat.

Kościół Mariacki

Jednymi z najważniejszych i najbardziej widocznych jest oczywiście gotycki, ponad osiemset – letni kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwany kościołem Mariackim. Przez setki lat ulegał zmianom i wpływom różnych epok. Pierwotnie zbudowany w stylu romańskim na miejscu drewnianej świątyni z polecenia biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, zmieniał się przez wieki, aby ostatecznie cieszyć oczy współczesnych. To ogromna dawka polskiej historii. Będąc w środku, można niejako poczuć powiew tchnienia tamtych czasów. Słynny Ołtarz Wita Stwosza – właściwie ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny – można oglądać w całej okazałości codziennie o godz. 11.50. Jest on wtedy otwierany. Natomiast sam kościół można zwiedzać po odprawionych nabożeństwach.

Wieża Ratuszowa

Kolejnym zabytkiem jest ocalała wieża ratuszowa, ze zburzonego prawie dwieście lat temu głównego gmachu administracyjnego Krakowa. Wieża ma 70 metrów, powstała w XIV wieku i pamięta czasy powszechnego stosowania tortur. W jej podziemiach znajduje się więzienie z izbą tortur. W więzieniu ratuszowym znajdowała się główna siedziba krakowskiego kata.

Sukiennice

Kolejnym fascynującym zabytkiem Starego Miasta w Krakowie, są Sukiennice. Jest to budynek powstały w XIV wieku, na wzór kramów sukiennych, aby mieszczanie mogli swobodnie korzystać z dobrodziejstw ówczesnego handlu. Obecnie Sukiennice można zwiedzać codziennie, oraz dokonać zakupu krakowskich pamiątek, oraz biżuterii.

Brama Floriańska

W obrębie rynku mamy również średniowieczną bramę z basztą, zwaną bramą św. Floriana (popularnie bramą Floriańską), o której źródła wspominają już od 1307 roku. Była to jedna z ważniejszych bram w murach obronnych Krakowa. Dziś pod Bramą Floriańską można podziwiać m.in. obrazy tutejszych malarzy, oraz wewnątrz samej bramy późnobarokową kopię obrazu Matki Boskiej Piaskowej, której legenda powstała krótko po tysięcznym roku naszej ery.

Barbakan

Należy tutaj wspomnieć także o Barbakanie, jako głównej części fortyfikacji miejskich starego miasta Krakowa. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, zbudowana w kształcie koła ponad pięćset lat temu z inicjatywy Jana Olbrachta, który obawiał się najazdu Turków.
Stare Miasto to nie tylko budowle, to także ulice. Sześćset lat temu Kraków miał nazwane czterdzieści dwie ulice. Najwcześniejsze (wymieniane w dokumentach) to ulica Grodzka (przez którą biegł szlak handlowy), Wiślna, Floriańska, Bracka, Sławkowska. Nazwy były wymyślane spontanicznie przez mieszkańców Krakowa, którzy kierowali się głównie topografią i tradycją.
Jest wiele innych zabytków, które warto poznać na Starym Mieście w Krakowie. Są dostępne dla każdego, o każdej porze. Tylko niektóre są ograniczone godzinami.