Kraków nie dość, że jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, to jeszcze zasłużył na miano rekordzisty. Jakiego? Otóż może pochwalić się aż pięcioma kopcami, w tym dwoma najstarszymi – Krakusa i Wandy, które zostały usypane w celach sakralnych, aby służyć do pochówku władców. W środku jednak nie znajdziemy ciał polskich królów, co czyni te pagórki bardzo tajemniczymi miejscami. Co jeszcze wiadomo o krakowskich wzniesieniach usypanych ludzkimi rękami? Poznaj sekrety wszystkich kopców!
Egipt ma swoje piramidy, natomiast Kraków – kopce. Co może zaskakiwać – są to budowle o podobnym charakterze. Co prawda w naszych rodzimych kopcach nie odnaleziono nigdy szczątków żadnego władcy, więc istnieją podejrzenia, że ciał nie składano wewnątrz, ale palono zwłoki na szczycie wzniesień. W czasach nowożytnych pamiętano o symbolice pradawnych wzniesień i tworzono kolejne pagórki, tym razem, by upamiętnić rodaków, którzy odegrali ważną rolę dla ojczyzny. Co jeszcze wiadomo o tych enigmatycznych obiektach?
Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, natomiast tłumy turystów przyciąga młodszy kopiec nazwany na cześć Tadeusza Kościuszki. Pozostałe dwa to:
- największy kopiec im. Józefa Piłsudskiego,
- najmłodszy kopiec im. Jana Pawła II.
Kiedyś istniał jeszcze jeden o nazwie kopiec Esterki, ulubienicy Kazimierza Wielkiego, która według legendy odebrała sobie życie, gdy dowiedziała się o niewierności króla. Teraz na miejscu kopca znajduje się boisko WKS Wawel. Warto zatrzymać się w jednym z hoteli – Kraków dysponuje wieloma noclegami, z których łatwo dotrzeć do wszystkich atrakcji – i poznać głębiej dzieje polskich kopców.
Kopiec Kraka – królewskie miejsce pochówku
Kopiec Kraka, założyciela Krakowa, ma swoją tajemnicę. U jego stóp znaleziono szczątki małego dziecka. Badacze podejrzewają, że podczas usypywania kopca użyto ziemi, która pamiętała jeszcze pradawne dzieje łużyckie. Szczątki musiały być zatem starsze od kopca i od władcy, który zarządził jego wzniesienie.
Istnieje kilka hipotez dotyczących tego, kto podjął się usypania kopa Kraka datowanego na ok. VII wiek n.e. Według niektórych badaczy byli to Awarowie, a nawet Wikingowie – sądzi się tak, ponieważ w dolnych partiach wzgórz odnaleziono sprzęt wykonany z brązu, którym posługiwały się te ludy. Nie jest to jednak niepodważalny dowód, ponieważ sprzęty te docierały nawet na lądy, na których nigdy nie zawitali ich twórcy.
Według innego założenia twórcami kopca Krakusa są Wiślanie, jedno z głównych plemion polskich. Możliwe, że zaadaptowali na swoje potrzeby budowle celtyckie pełniące funkcje astronomiczne. Co ciekawe, 4 listopada i 6 lutego można zobaczyć z kopca Wandy słońce zachodzące dokładnie nad kopcem Krakusa. Z kolei z kopca Krakusa 2 maja oraz 10 sierpnia widać słońce wschodzące nad kopcem Wandy.
Olbrzymi Kopiec Kościuszki – Kraków w podzięce dla wielkiego rodaka
Kopiec leży na wzgórzu bł. Bronisławy. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się 19 października 1820 roku i trwały trzy lata. Fundatorami wzgórza zostali ofiarodawcy z całego kraju. Kopiec Kościuszki ma wysokość 34,1 m, natomiast wzgórze, na którym go wzniesiono, usytuowane jest na 333 m n.p.m. Aby upamiętnić patrona, do usypania kopca użyto ziemi z miejsc, w których walczył Kościuszko: Maciejowic, Racławic, Dubienki i Ameryki Północnej. Na szczyt wiedzie utwardzona droga, która powstała 20 lat po usypaniu kopca.
W 1860 roku na szczycie wzgórza umieszczono granitowy głaz pochodzący z Tatr, z napisem „Kościuszce”. W trakcie II wojny światowej Niemcy planowali zburzyć kopiec, ponieważ zbyt mocno symbolizował on ideę polskości, ale na szczęście wzgórze zostało zachowane. W 2002 roku zakończono remont kopca Kościuszki po ulewach, które uszkodziły go w 1997 roku.
Kopiec Piłsudskiego – największy pomnik polskiej niepodległości
Największy z kopców – im. Józefa Piłsudskiego – nazywany jest także Kopcem Niepodległości. Na miejsce jego usypania wybrano wzgórze Sowiniec w lesie Wolskim. Usypywanie rozpoczęto w 20. rocznicę wymarszu 1. Kompanii Kadrowej Legionów i użyto do tego ziemi z pól bitewnych I wojny światowej. Po II wojnie światowej kopiec Piłsudskiego uległ dewastacji – odbudowano go jednak i teraz nad jego dobrym stanem czuwa Komitet Opieki nad Kopcem.
Kopiec Jana Pawła II – ku czci papieża Polaka
Jest to najmłodszy i zarazem najmniejszy ze wszystkich kopców. Usypano go w 1997 roku (od 31 maja do 10 czerwca), mierzy 7 m wysokości, nie licząc krzyża. Mieści się w dzielnicy Dębniki, na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Kopiec Jana Pawła II został wzniesiony, aby upamiętnić VI pielgrzymkę papieża Polaka do ojczyzny. Do kopca wiedzie alejka wysadzana tujami, która przy kopcu przechodzi w małe schody. Przy wejściu na kopiec znajduje się granitowa tablica z herbem papieskim.
Sieć hoteli AccorHotels czeka na wszystkich odwiedzających stolicę Małopolski i zachęca do poznawania wszystkich krakowskich atrakcji.