Dla kogo opłacalny będzie kredyt konsolidacyjny?

woman-leaning-on-stack-of-bills-e1283441586758

Wśród ofert instytucji bankowych znajduje się kredyt konsolidacyjny. Ta specyficzna oferta skierowana jest do kredytobiorców posiadających już kilka zobowiązań. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego umożliwia połączenie wszystkich posiadanych rat w jedną, preferencyjną ratę. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wnioskowaniu o ten rodzaj kredytu, przyjrzyjmy się kiedy i w jakich warunkach będzie on najbardziej opłacalny.

Ogólnie o kredycie konsolidacyjnym

Jak już wspomniano, kredyt konsolidacyjny jest formą kredytu udzielaną na spłatę wcześniejszych już zobowiązań, związanych min. z zakupem mieszkania, refinansowanie kredytu mieszkaniowego, spłatę posiadanych już zadłużeń lub na dowolny cel. Oprócz spłaty dotychczasowych zobowiązań kredytobiorca ma również możliwość dobrania dodatkowej gotówki, możliwej do zagospodarowania, pod warunkiem oczywiście, że kredytobiorca posiada wystarczającą zdolność kredytową. Plusem takiego kredytu konsolidacyjnego są stosunkowo niskie koszty samego kredytu, w porównaniu z klasycznym kredytem konsumenckim.

Wadą jest jednak dość wysokie zabezpieczenie, najczęściej nieruchomość, która również wpływa na wysokość kwoty samego kredytu. Sama długość spłaty kredytu konsolidacyjnego może wynosić nawet 30 lat, a kwoty, w których zaciągane są kredyty konsolidacyjne nie ograniczają się jedynie do polskich złotówek.

Dla kogo kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny jest ukłonem w stronę osób szukających tańszej alternatywy dla spłaty dotychczasowych zobowiązań, pod warunkiem posiadania lokalu lub innej nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Kredyt konsolidacyjny jest ukłonem dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub działającej na podstawie własnej działalności gospodarczej, choć ta druga opcja wymaga zebrania większej ilości dokumentacji. Korzystając z kredytu konsolidacyjnego należy mieć świadomość specyfiki takiej formy zastrzyku gotówki. Do momentu całkowitej spłaty kredytu konsolidacyjnego nie ma możliwości spłaty nieruchomości, będącej zabezpieczeniem, chyba że mamy inne, alternatywne zabezpieczenie kredytu.

Podsumowując

Kredyty konsolidacyjne funkcjonują na rynku już od dobrych kilku lat i cieszą się sporym zainteresowaniem wśród kredytobiorców. Spełniając określone wymagania można skorzystać na kredycie konsolidacyjnym. Decydując się na taką formę spłaty dotychczasowych zobowiązań należy mieć świadomość działania samego kredytu; tego, że konsolidacyjna forma kredytu pozwala na spłatę zobowiązań, jednak sama stanowi długotrwałe obciążenie finansowe, obciążające naszą nieruchomość.

Jeśli zaczniemy rozważać kredyt konsolidacyjny, w pierwszej kolejności należy obliczyć koszty związane z dotychczasowymi kredytami, a następnie poszukać i porównać oferty kredytów konsolidacyjnych dostępnych aktualnie na rynku. Taka analiza pozwoli na znalezienie najlepszej dla nas konkretnie oferty, umożliwiającej wygodną i bezpieczną spłatę zobowiązań finansowych. Jak w każdym innym kredycie, także kredyt konsolidacyjny należy uważnie i bezpiecznie regulować.

Zobacz również pokrewne informacje na tematy Kredyty, lokaty, konta bankowe