Piec centralnego ogrzewania – jakie funkcje spełnia?

heating-87366_960_720

Nasze domy stają się coraz bardziej energooszczędne. Domy pasywne będą standardem od przyszłego roku dla nowych budynków w wielu regionach na całym świecie. Wymagania grzewcze w tego rodzaju domach są tak niskie, że kocioł grzewczy nie jest już potrzebny. Czy wystarczy piec centralnego ogrzewania, takie jak Piece CO Krotoszyn https://www.kotly-bialek.pl/? A czy te urządzenia oferują korzyści przy renowacjach lub w istniejącym domu?

Piec centralnego ogrzewania łączy dwie funkcje w jednym urządzeniu:

  • Ogień pieca zapewnia ciepło i komfort w części dziennej.
  • Piec zapewnia również energię do (wstępnego) podgrzewania wody do celów grzewczych i sanitarnych.

Innymi słowy, działa podobnie do centralnego ogrzewania. Ta metoda ogrzewania pozwala zaoszczędzić ogromną ilość energii. Piec do centralnego ogrzewania może być stosowany zarówno w domach nowo budowanych, jak i przy renowacjach.

Dwie zasady

Piec centralnego ogrzewania może przyczynić się na dwa sposoby do ogrzewania domu lub produkcji ciepłej wody. Piec centralnego ogrzewania można podłączyć bezpośrednio do systemu grzewczego. Lub piec centralnego ogrzewania może wysyłać gorącą wodę do zbiornika buforowego.

Jak działa piec centralnego ogrzewania?

Zimna woda, która dopływa do pieca centralnego ogrzewania, jest podgrzewana przez wymiennik ciepła przez ciepło wytwarzane przez piec. Gorąca woda przepływa następnie do zbiornika buforowego lub do instalacji grzewczej. W tym drugim scenariuszu przepływa bezpośrednio do grzejników lub ogrzewania podłogowego, jeśli temperatura jest wystarczająco wysoka. Jeśli tak nie jest, wówczas kocioł centralnego ogrzewania zapewnia dodatkowe podgrzewanie wody.

Brak centralnego ogrzewania?

W niektórych przypadkach, a zwłaszcza w domach niskoenergetycznych, takich jak domy pasywne, można całkowicie zapomnieć o centralnym ogrzewaniu. Jednak zależy to od twoich oczekiwań dotyczących komfortu, ponieważ będziesz potrzebować ciepłej wody do celów sanitarnych w miesiącach letnich. Używanie pieca w te ciepłe miesiące nie jest zbyt przyjemne. Alternatywnie możesz zainstalować kocioł słoneczny. Ale nawet wtedy nie ma gwarancji, że zawsze będziesz mieć potrzebną ciepłą wodę.

Nowa kompilacja i remont

Piec do centralnego ogrzewania może być stosowany zarówno w domach nowo budowanych, jak i przy renowacjach. Aby zainstalować system w istniejącym domu, musisz zapewnić połączenie między wymiennikiem ciepła a instalacją centralnego ogrzewania lub zbiornikiem buforowym. Może to wymagać skomplikowanych prac wiertniczych i rozbiórkowych.

Jak widać instalacje z takim piecem podłączonym do centralnego ogrzewania są niezwykle pomocne, ale też jak wszystko w życiu mają swoje ograniczenia. Jeśli rozważasz ich zainstalowanie w swoim domu – koniecznie powinieneś zapoznać się z tematem jeszcze bliżej, a najważniejsze jest posiadać piec od renomowanego producenta, gdyż wtedy możliwość wystąpienia jakiegokolwiek niepowodzenia jest właściwie ograniczona do minimum.

[TB]