Jak dbać o żaluzje drewniane?

lamp-1005153_960_720

Przeczytaj nasz przewodnik na temat czyszczenia drewnianych żaluzji. Dowiedz się, jak utrzymać wygląd drewnianych żaluzji dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji – żaluzje drewniane 50 mm z master.kalisz.pl są tego warte!

Najlepszy sposób na czyszczenie żaluzji drewnianych

Naturalne ciepło drewnianych żaluzji poprawia wygląd każdego domu, ale wymaga regularnego czyszczenia, aby dobrze wyglądało. Jak wszystkie produkty drewniane, nadmiar wilgoci może być szkodliwy dla twoich żaluzji, powodując ich rozszerzanie się i wypaczanie, dlatego zdecydowanie zalecamy unikanie stosowania jakichkolwiek środków czyszczących w wodzie lub w płynie w ramach rutyny czyszczenia.

Użyj suchej, czystej szmatki, aby delikatnie odkurzyć żaluzje

Najszybszą metodą czyszczenia jest po prostu zamknięcie listew w jednym kierunku i wytarcie za pomocą miotełki z piór lub suchej szmatki. Przecierać ruchem w dół, aby nie zakłócać pozycji listew. Otwórz listwy i zamknij ponownie, tym razem w przeciwnym kierunku i wytrzyj listwy jak poprzednio.

Do dokładniejszego czyszczenia potrzebna będzie sucha, niestrzępiąca się szmatka, miękki pędzel lub specjalistyczne narzędzie do czyszczenia żaluzji. Otwórz roletę i wyczyść górną część każdej listwy, przesuwając pędzel po listwie, zaczynając od środka i pracując na zewnątrz. Następnie zamknij żaluzję i otwórz w przeciwnym kierunku, aby wyczyścić spód listew.

Użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć uporczywe ślady

W przypadku lepkich i uporczywych plam, których nie można usunąć suchą ściereczką, należy pocierać lekko wilgotną ściereczką, aż plama się zmyhe. Nie pocieraj zbyt mocno, ponieważ może to wpłynąć na wykończenie lakieru lub lakieru na twoich żaluzjach. Po usunięciu plamy zetrzyj nadmiar wilgoci czystą, suchą szmatką.

Drewniane żaluzje czyszczone za pomocą odkurzacza

Jeśli masz odkurzacz z miękką nasadką szczotkową, możesz również użyć tej metody do czyszczenia drewnianych żaluzji. Odkurzacze z silnym ssaniem mogą powodować uszkodzenia, pociągając listwy w dół.

Za pomocą nasadki z miękką szczotką otwórz zasłonę i biorąc listwę w jedną rękę, ostrożnie przesuń szczotkę po listwie drugą ręką. Powtórz z każdej strony w taki sam sposób jak powyższa metoda. Jeśli najwyższe listwy nie są w zasięgu ręki, użyj solidnego, dobrze ustawionego taboretu, aby uniknąć nadmiernego wyciągnięcia i pociągnięcia za listwy. Alternatywnie, zdejmij roletę i ostrożnie połóż ją na podłodze, używając starego koca lub ręcznika, aby zabezpieczyć roletę i wykładzinę podłogową przed uszkodzeniem.

Jak czyścić sztuczne drewniane żaluzje?

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia żaluzji ze sztucznego drewna bez konieczności ich usuwania jest miotełka z piór lub ściereczka z mikrofibry. Przesuwaj materiał po listwach na boki, delikatnie przesuwając się po żaluzji. Aby usunąć uporczywy brud, zanurz szmatkę w mieszaninie detergentu i wody, uważając, aby nie popchnąć brudu w rogi żaluzji. Bawełniane szmatki doskonale nadają się również do usuwania kurzu.

[TB]