Co najczęściej demotywuje pracowników podczas pracy? Jakie czynniki zniechęcają do wykonywania obowiązków, a tym samym skutkują poszukiwaniem lepszego zatrudnienia?
Brak odpowiedniego zarządzania
Sytuacje, w których kierownik działu pozwala pracownikom z niższych szczebli wchodzić sobie na głowę i decydować o ważnych do wykonania zadaniach, lub gdy nikt nie stosuje się do zasad obowiązujących w firmie skutkują tym, że w zakładzie panuje bałagan, chaos i nie wiadomo już kto jest za co odpowiedzialny. Z tego powodu osoby zatrudnione w zakładzie wykonują obowiązki, które do nich nie należą, a w efekcie wszyscy są niezadowoleni i zniechęceni do wspólnej pracy.
Brak przepływu informacji
Pracodawca zadecydował podczas ostatniej firmowej rady, że obetnie pracownikom część wynagrodzenia. Jednak wiadomość ta nie dotarła do pozostałych ludzi w firmie, ponieważ osoby z w centrali i odpowiedzialne za przekaz informacji zapomniały o tym wspomnieć? Problemy związane z przepływem wiadomości między zarządem firmy a pracownikami nie powinny mieć miejsca, zwłaszcza w sytuacjach związanych z wynagrodzeniami, podwyżkami czy zwolnieniami.
Nieodpowiednie przeszkolenie
Nowa osoba zatrudniona do pracy w firmie powinna – w zależności od pełnionego stanowiska i związanych z nim obowiązków – zostać odpowiednio przeszkolona oraz poinformowana o zasadach bezpieczeństwa, etyce pracy itp. W przypadku, gdy pracownik ma obsługiwać np. nowy model kasy fiskalnej to, bez odpowiedniego przygotowania, sprzęt może sprawić mu wiele problemów.
Brak przekazania pracownikowi odpowiedniej wiedzy dotyczącej jego zadań może go skutecznie zniechęcić do pracy.
Niskie wynagrodzenie
Zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do ilości i jakości wykonywanej pracy to najczęściej wymieniany czynnik demotywujący. Jeśli pracodawca nie może zapewnić odpowiednio wysokiej pensji zatrudnionym w firmie osobom, to bardzo prawdopodobne, że zaczną one szukać nowego stanowiska pracy (np. na Pracuj.pl), za które otrzymają wyższą płacę.
Brak podwyżek i premii
Pomimo tego, że angażujesz się w swoje obowiązki i wykonujesz je perfekcyjnie, osiągasz założone przez firmę cele, a Twoje wyniki przewyższają przewidywane normy, to Twój szef Cię nie docenia? Nawet w związku z wybitnymi osiągnięciami nie możesz liczyć na podwyżkę lub premię? Takie sytuacje powodują u zatrudnionych osób poczucie niechęci, odbierają im energię do działania. Niedoceniany pracownik w końcu przestanie się starać lub poszuka innego miejsca pracy.
Stanowisko nieadekwatne do posiadanych umiejętności
Posiadasz dyplom magistra do spraw finansów, lecz piastujesz stanowisko kasjera w sklepie odzieżowym? Posługujesz się pięcioma językami obcymi, ale jedyne co robisz w swojej pracy, to wydzwanianie do klientów z nową ofertą produktową?
Brak zatrudnienia na stanowisku adekwatnym do posiadanych umiejętności jest bardzo demotywujący… Aczkolwiek taka sytuacja może zachęcić pracowników do innej aktywności – szukania ciekawszej oferty pracy, w której będą się spełniać i wykorzystywać swoje wybitne osiągnięcia oraz umiejętności.