Zaświadczenie o niekaralności – komu jest potrzebne? Gdzie można je zdobyć?

leon-seibert-KgLkBRGyDLM-unsplash

Zaświadczenie o niekaralności to dokument coraz częściej wymagany przez pracodawców. Jest wręcz niezbędny przy ubieganiu się o posadę nauczyciela, urzędnika służby cywilnej czy pracowników księgowości. Jak zdobyć takie zaświadczenie?

Zaświadczenie o niekaralności – komu jest potrzebne?

Zaświadczenie o niekaralności jest dokumentem potwierdzającym, że dana osoba nie została skazana wyrokiem sądowym, a co za tym idzie – nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym. Zaświadczenie jest wydawane właśnie przez Krajowy Rejestr Karny i tam trzeba się udać, aby otrzymać dokument. Biuro Informacji KDK również wyda zaświadczenie. Trzeba złożyć wniosek i uiścić opłatę. Wniosek można złożyć również poprzez system e – KRK. Taki wniosek może złożyć każdy, kto ma profil zaufany albo certyfikat kwalifikowany. Taki profil z kolei można założyć w systemie profil zaufany albo w swoim banku, jeśli dostępna jest taka funkcja. W bankach profil zaufany podpisujesz w taki sam sposób, w jaki robisz przelew online, czyli poprzez zalogowanie się na konto i potwierdzenie operacji sms-m. Kiedy uzyskasz już profil zaufany, musisz założyć konto w systemie e-KRK. Zaświadczenie o niekaralności otrzymasz w ciągu 7 dni na prywatne konto w KRK. Informację o tym, że dokument jest gotowy, dostaniesz na maila. Musisz wiedzieć, że nie jest to plik tekstowy, dlatego nie możesz go wydrukować, ale istnieje możliwość napisania na nośniku albo przesłania do pracodawcy mailem.

Kto musi mieć takie zaświadczenie?

Chociaż zaświadczenie jest wymagane dla określonej grupy zawodowej, to coraz więcej pracodawców chce mieć pewność, że przyszły pracownik nie był karany. W serwisie Pracuj.pl obecnie w ponad stu ofertach wymagane jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Kto na pewno będzie go potrzebować:
– nauczyciel
– wychowawca na obozach dziecięcych
– urzędnik służby cywilnej
– księgowy
– opiekunka w żłobku
– pośrednik ubezpieczeniowy i kredytowy