Czas na wycieczkę turystyczną do Krakowa! Co warto zwiedzić?

74d28122723407bc85cf32746d660ff2

Kraków nie bez powodu był przez długie lata stolicą Polski i siedzibą władców państwa polskiego. Obecnie jest to stolica województwa małopolskiego, znana przede wszystkim ze Starego Miasta i Kazimierza. Kraków ma wiele do zaoferowania turystom i z całą pewnością warto odwiedzić to miasto. Bogactwo i różnorodność atrakcji sprawia, że za każdym razem można odkrywać go na nowo. Nie trzeba wcale wyjeżdżać za granicę ani nadwyrężać budżetu, aby miło i ciekawie spędzić wolny czas. Sama historia Krakowa i architektura zasługują na uwagę. Nie mówiąc o bogatym życiu kulturalnym, lokalnej kuchni i atrakcjach turystycznych.

Co warto zwiedzić w Krakowie?

Kluczową pozycją w Krakowie jest Stare Miasto. Wiele osób rozpoczyna zwiedzanie od Rynku Głównego, który jest centrum życia miasta. To właśnie tutaj miały miejsce najistotniejsze wydarzenia. Symbolem miasta jest Kościół Mariacki, w którego wnętrzu znajduje się ołtarz Wita Stwosza. Dostać się tam można od strony Placu Mariackiego, który sam w sobie stanowi unikalną atrakcję. Turyści mogą nie tylko podziwiać ołtarz i słuchać Hejnału granego ze szczytu kościoła, ale też wejść na szczyt wieży. Kolejną propozycją na liście są Sukiennice. Dawniej pełniły one funkcję targu sukiennego. Obecnie również można kupić tam przeróżne pamiątki, w tym biżuterię. Nie brakuje stanowisk sprzedawców z różnościami. Podziwiać można galerię sztuki polskiej z XIX wieku i muzeum Podziemia Rynku. Na rynku warto zobaczyć też najstarszy kościół w Krakowie, a mianowicie Kościół św. Wojciecha. Na uwagę zasługują również pomnik Adama Mickiewicza i Ratusz.

Warto wiedzieć, że dawniej Stare Miasto było otoczone ogromnymi murami i fosą, z których obecnie pozostały trzy baszty i Brama Floriańska. Obok bramy znajdują się prace malarzy, które są ciekawą atrakcją oraz średniowieczna forteca w kształcie walca – Barbakan. Idąc dalej ulicą Floriańską, można odwiedzić Muzeum Farmacji. Znacznie większe wrażenie robi jednak najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli Collegium Maius. Z Rynku na Wawel prowadzi do Placu Wszystkich Świętych Ulica Grodzka, przy której znajduje się Kościół św. Piotra i Pawła. Warto zobaczyć też kościół Świętej Trójcy, Bazylikę Franciszkanów i Collegium Iuridicum. Nie można pominąć Zamku Królewskiego, czyli Wawelu ze słynnym Smokiem Wawelskim. Godnymi polecenia miejscami na Starym Mieście są też Ulica Kanonicza, Collegium Novum, Park Planty, Teatr Słowackiego, Kościół świętej Anny i Muzeum Czartoryskich.

Jakie jeszcze miejsca są godne uwagi?

Kraków Kazimierz, czyli stara dzielnica Żydowska, gdzie można zwiedzić cmentarze, synagogi i muzea. Miejskimi atrakcjami są Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Przy ulicy Mostowej znajduje się wiele kawiarni i restauracji z XIX wieku. Dalej jest Plac Wolnica, przy którym stoi budynek obecnego Muzeum Etnograficznego, pełniący dawniej funkcję ratusza i siedziby władz miasta Kazimierz. Na placu Wolnica znajduje się Kościół Bożego Ciała założony przez króla Kazimierza Wielkiego. Obok jest klasztor kanoników. Godna zainteresowania jest ulica św. Wawrzyńca z Muzeum Inżynierii Miejskiej. Na Placu Nowym tętni życie nocne – są kluby, restauracje i kawiarnie. Idąc dalej ulicą Estery, można dotrzeć do Synagogi Tempel i do Synagogi Kupa na ulicy Warszauera. Z innych ciekawych miejsc warto wymienić Fabrykę Schindlera, Park Jordana, Ogród Muzeum Archeologicznego Tytano, Zakrzówek, Bronowice Małe i Nową Hutę.