Wybierasz się za granicę? Dowiedz się, gdzie w Krakowie warto wymienić złotówki!

currency

Kiedy wybierasz się za granicę, prawdopodobnie musisz wymienić własną walutę na monety i banknoty innego kraju. Oczywiście, chcesz uzyskać najlepsze stawki. W dzisiejszym poradniku znajdziesz wskazówki na temat tego jak to zrobić oraz podpowiedzi, do którego kantoru w Krakowie warto zajrzeć. Jeszcze więcej dowiesz się wchodząc na: https://ekantor.pl.

Przelicznik walut online

Na początku koniecznie dowiedz się, czym uniwersalny konwerter walut. Bezpłatne i pro wersje aplikacji pozwalających na przeliczanie walut są dostępne zarówno dla iPhone’ów, jak i dla Androidów. Narzędzie to zapewnia możliwość dokonywania transakcji o dużej wartości na światowych rynkach walutowych – jeśli zagapisz się i nie zdążysz tego zrobić, będąc jeszcze w Krakowie.

Najlepiej jednak jest wymienić walutę przed opuszczeniem kraju – wtedy zwykle masz większą szansę na opłacalną transakcję.

Gdzie znaleźć najlepsze kursy walut?

Aby uzyskać najlepszy kurs – zajrzyj do jednej z poniższych krakowskich placówek:

• Exchange. Kantor. Adres: CH Galeria Krakowska, Pawia 5, 31-154 Kraków
• Kantor Merkury Wielopole 10. Adres: Wielopole 10, 31-072 Kraków
• Kantor CFS. Adres: Pawia 12, 30-001 Kraków
• Kantor Lombard Baksy. Adres: Królewska 82, 30-079 Kraków
• Kantor. Jubiler. Łodzińscy. Adres: Wincentego Witosa 7, 30-612 Kraków

Używanie karty kredytowej do wymiany waluty

Przelewaj pieniądze onlineDopóki masz działający numer PIN, prawdopodobnie jesteś w stanie z niej korzystać za granicą. Karty kredytowe z chipami są najbardziej akceptowane. Jednak – musisz być przygotowane, że nie będzie to możliwe, w zależności od tego gdzie się wybierasz. Dlatego koniecznie dowiedz się, czy są bankomaty obsługujące Twoją kartą kredytową w miejscu, do którego będziesz podróżować. W tym celu warto skorzystać z internetowego lokalizatora bankomatów.

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo przydatne podczas podróży. Po pierwsze, nie trzeba nosić dużych sum pieniędzy. Można też karty kredytowej do większości płatności z większym spokojem, ponieważ masz pokwitowanie transakcji. Jeśli chcesz zakwestionować rachunek, łatwiej Ci będzie dowieść błędu.

Należy jednak pamiętać, że większość firm obsługujących karty kredytowe pobiera dodatkową opłatę za korzystanie z Internetu za granicą. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z bankiem przed wyjazdem z Krakowa.

Co zrobić z resztą waluty?

W większości przypadków z pewnością zostanie Ci po podróży trochę pieniędzy. Wcale nie musisz zabierać ich ze sobą do Polski. Oto, co alternatywnie możesz zrobić:

• Wydaj na rodzinę, bezcłowy sklep i przekąski.
• Przekaż darowiznę na cele charytatywne. Znajdź organizację na lotnisku lub prześlij na rzecz UNICEF, który pomaga dzieciom na całym świecie.
• Przelicz to z powrotem na lokalną walutę na lotnisku.
• Wymień go, gdy wrócisz do Krakowa.
• Zachowaj jako pamiątkę z podróży.

Bez względu na to, gdzie się wybierasz i co zdecydujesz – najważniejsze jest nie robić niczego pospiesznie, bowiem nawet przy pozornie niskiej kwocie wymiany można stracić całkiem spory procent, który jak widać można spożytkować o wiele lepiej.