Weekend w Krakowie – co warto zobaczyć?

krakow-1526667_960_720

Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce i ma wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić. W mieście działają prężnie rozwijające się placówki kulturalne i instytucje kultury. Poza tym, niezwykle ciekawa jest zabudowa architektoniczna Krakowa. Wybierając się na krótką wycieczkę, warto zwiedzić najistotniejsze punkty miasta.

Rynek Główny

Jednym z najważniejszych miejsc w Krakowie, jest rynek główny. Znajduje się tam m.in. Kościół Mariacki z dwiema wieżami o różnych wysokościach i ołtarzem wykonanym przez Wita Stwosza. Poza tym, niezwykle interesującym punktem rynku są Sukiennice, czyli oryginalne miejsce ze straganami, gdzie można kupić ręcznie wyrabianą biżuterie i rękodzieła. Na piętrze Sukiennic znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Dodatkowo, w rynku znajdują się: wieża ratuszowa kościoła św. Wojciecha i liczne, zabytkowe kamienice.

Wzgórze Wawelskie i Kazimierz

Oczywiście, będąc w Krakowie trzeba zobaczyć Zamek Królewski położony na Wzgórzu Wawelskim. Budowla znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nieopodal zamku znajduje się Smocza Jama i figura Smoka Wawelskiego, który według legendy zamieszkiwał te tereny. Najważniejszym kościołem w mieście jest bezapelacyjnie Katedra na Wawelu. Spoczywa tam wielu władców Polski m.in.: Stefan Batory, Władysław IV Waza, August II Mocny, Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz Waza. Poza tym, w Katedrze znajdują się groby wielu wybitnych Polaków: Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. W centralnej części katedry mieści się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława.  Niewątpliwie również bardzo ważnym miejscem Krakowa jest Kazimierz. Odwiedza go wielu turystów, bo można tam zobaczyć naprawdę interesujące miejsca. Przede wszystkim na uwagę zasługują liczne synagogi. Nie bez powodu dzielnica jest nazywana żydowską częścią miasta. Obecnie przyjazd do  Krakowa jest łatwy, a zorganizowanie weekendowego wyjazdu nie stanowi problemu. Wiele osób decyduje się na pokonanie drogi własnym transportem, ale doskonałą alternatywą jest samolot. Lotnisko Balice jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Nieopodal terminala znajdują się wypożyczalnie samochodów i strzeżony parking: https://orangeparking.pl/.

Barbakan, Collegium Maius i Pałac Biskupi

Barbakan to część fortyfikacji Krakowa. Często nazywa się go Rondlem. Obecnie jest to oddział Muzeum Historycznego. Ciekawą budowlą jest również Collegium Maius, czyli najstarszy budynek, który należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to niezwykle ciekawy architektonicznie punkt Krakowa. Budynek bogaty jest w arkadowe krużganki i zabytkowe portale. Na środku dziedzińca znajduje się oryginalna studnia. Miejscem, które także, jest godne uwagi jest Pałac Biskupi, gdzie w latach 1964-1978 mieszkał Karol Wojtyła. To właśnie w tym budynku znajduje się tzw. ”okno papieskie ”.

Wspomniane miejsca, to tylko najważniejsze punkty na mapie Krakowa. Warto jednak pamiętać, że miasto bogate jest w wiele innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty.

Zobacz też: Studnie głębinowe Kraków

Polecamy:
Terminal płatniczy – co warto wiedzieć przed zakupem?