Studia chemiczne – dlaczego warto i gdzie w Krakowie takie znaleźć?

10-1024x576

Dlaczego warto studiować chemię? Chemia jest żywą nauką, która głęboko wpływa na świat, w którym żyjemy. Jako podstawowa nauka zajmuje się każdym aspektem życia. Tak wiele różnorodnych nauk – fizyka, inżynieria, kryminalistyka, nauka o środowisku i biomedycyny – ma zasadniczy związek z chemią. Z samej swojej natury chemia jest centralną nauką, która dostarcza odpowiedzi na niezliczone fundamentalne pytania zadawane przez naukowców i filozofów, które dawno minęły, a dziś w naszych obecnych laboratoriach znajdujemy na nie odpowiedzi.

Czego możesz się nauczyć studiując chemię?

Studiując chemię, możesz nauczyć się używać potężnego języka i idei, które ewoluowały, aby opisać i ulepszyć światowe rozumienie materii. Chemia odgrywa znaczącą rolę w przyszłości wszystkich, na całym świecie. Od renesansu do rakiet, od technologii mikroprocesorów po mapowanie DNA, chemia jest głównym wątkiem w strukturze społeczeństwa. Prawie każde nowe wyzwanie technologiczne i ważne odkrycie ma swój fundament w chemii.

Chemia jest nauką sprzyjającą

To jedna z podstawowych nauk, która jest wykorzystywana we wszystkich obszarach przedsięwzięć. Poza tym chemia to szeroka dyscyplina oferująca wiele ekscytujących dróg i wyzwań. Aby zilustrować zróżnicowany charakter chemii i jej wpływ na świat, wystarczy spojrzeć na najnowsze obszary chemii, w które zaangażowani są wybitni specjaliści: od projektowania inteligentnych czujników biomedycznych i tkanin przy użyciu inteligentnych polimerów, przez separacje on-chip z detekcją spektrometrii masowej do zastosowania w przemyśle farmaceutycznym, po biofotonikę do zastosowania w elektronice i urządzeniach wyświetlających opartych na cząsteczkach, i wyrafinowane systemy detekcji do zastosowań w środowisku (np. strumienie odpadów przemysłowych).

Chcąc zrobić karierę w tej branży wzbogać swoją wiedzę wybierając się na jedną z poniższych krakowskich uczelni oraz uzupełniając swoją wiedzę w dziedzinie: https://www.bnt-sigma.pl/Norma-ISO-17025.

Uczelnie krakowskie z kierunkami chemicznymi:

  • UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI

Kierunki chemiczne: biochemia chemia chemia medyczna

  • AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE Kierunki chemiczne chemia budowlana technologia chemiczna
  • AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO IM. BRONISŁAWA CZECHA W KRAKOWIE

Kierunki chemiczne kosmetologia

  • POLITECHNIKA KRAKOWSKA IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

Kierunki chemiczne chemia budowlana inżynieria chemiczna i procesowa nanotechnologie i nanomateriały

Podsumowując, chemia to badanie materii, jej właściwości, jak i dlaczego substancje łączą się lub oddzielają, tworząc inne substancje i jak substancje wchodzą w interakcję z energią. Wiele osób uważa chemików za naukowców mieszających dziwne ciecze w laboratorium, ale prawda jest taka, że wszyscy jesteśmy chemikami. Zrozumienie podstawowych pojęć z zakresu chemii jest ważne w prawie każdym zawodzie. Chemia jest częścią wszystkiego w naszym życiu – dlatego warto ją studiować.