Pracownik budowlany na dachu – sprawdzamy wynagrodzenia w Krakowie

sheetmetalwrksrosceola4

Pracownicy budowlani nie muszą martwić się o kiepskie dochody lub brak miejsca pracy. Jest to branża, w której zawsze jest zapotrzebowanie na siłę roboczą, zawsze więc można się w niej zatrudnić. Jeśli tylko ma się praktykę i chęci do pracy, nie trzeba będzie nawet długo czekać, aż ktoś zdecyduje się nas zatrudnić. Ogólne dane o zarobkach osiąganych w tej branży wahają się w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w miesiącu.

Uszczegółowienie danych

Osiągane zarobki to kwestia zależna od wielu czynników, nie da się więc odgórnie powiedzieć ile zarobi budowlaniec. Inne stawki są przy najprostszych pracach wykonywanych w łatwo dostępnych miejscach, inne osiąga się przy pracy na dachu, która wiąże się z innym, generalnie większym poziomem ryzyka. Wymaga to także innego przygotowania, posiadania dodatkowych cech oraz umiejętności. Zróżnicowanie stawek przebiega także w kwestii lokalizacji. Specyfika większych miast jest taka, że uzyskiwane w nich zarobki są wyższe, chociażby ze względu na wyższe koszty życia w nich.

Specjalista z Krakowa może więc uzyskać większe średnie zarobki niż mieszkańcy działający na obszarze 200 km dalej, w małej miejscowości. Nie jest to jednak regułą, inwestycje takie jak drogi są niezależne od takich aspektów. Oczywiście to, czy zarobki będą oscylowały bliżej dolnej czy górnej granicy, w najbardziej znaczący sposób zależy od tego, jakie stanowisko się zajmuje. Kosztorysanci oraz majstrzy zaliczają się do dolnej granicy zarobkowej, z pensji na znacznie wyższym poziomie mogą się cieszyć pracownicy na stanowiskach kierowniczych.

Sytuacja na rynku

Kondycja rynkowa w branży budowlanej należy do całkiem niezłych. Nie obniżyła się ilość dokonywanych inwestycji, patrząc na standardowe roczne średnie. Nie brakuje także potrzeb związanych z modernizacją czy przekształceniami, odnoszą się one także do dachów. Wymagają one ciągłych konserwacji i ewentualnych remontów, odpowiadają bowiem za szczelność i utrzymywanie ciepła budynku.

  • źródło: firma z branży budowlanej, dostawca blachy tytan-cynk

Pracownicy branży budowlanej realizujący swoje funkcje na dachu nie mogą więc narzekać na brak pracy. Przekłada się to oczywiście na dobre zarobki. Zamówienia nadchodzą z różnych stron, zapytania i zamówienia składają zarówno przedstawiciele sektora publicznego, jak i klienci indywidualni.

Zarobki

Wraz ze stabilnością rynkową, stabilnie kształtują się także zarobki pracowników. W Krakowie i okolicach średnia zarobków wygląda bardzo podobnie do danych z lat minionych. Jak wspomniano, wszystko regulują widełki zarobków, a te mają pewną różnicę pomiędzy najniższą a najwyższą kwotą, bo nie każdą funkcję da się wycenić tak samo. Jeśli jednak analizuje się poszczególne stanowiska i zakresy obowiązków, widać tutaj brak istotnych zmian na przestrzeni ostatnich lat.

Dobrze wpływa to na nastroje w branży i samopoczucie oraz motywację pracowników. Niepewność co do dalszych prognoz i przyszłościowych zarobków nie skłania korzystnie do wydajnej pracy. Ponieważ jednak to nie następuje, pracownicy skupiają się na dobrym wykonaniu powierzonych im funkcji.

Szukasz wciągarki budowlanej dla swojej firmy? Sprawdź ofertę i korzystne finansowanie na Geda24.pl.