Pozbądź się zmarszczek mimicznych z botoksem!

botox woman fillers spa facial young treatment syringe injecting injection skin lips concept - stock image

Zmarszczki mimiczne to wymagający przeciwnik. Aby je usunąć, warto zaplanować wizytę w gabinecie medycyny estetycznej.

Usuwanie zmarszczek jest możliwe! Gabinety medycyny estetycznej pozwalają na skuteczne i trwałe pozbycie się tych oznak starzenia. Gdy problemem są zmarszczki mimiczne, najlepszy jest botox (botoks), czyli toksyna botulinowa wstrzykiwana bezpośrednio w zmarszczkę.

 W artykule poruszono następujące tematy:

 • Czym jest botox – toksyna botulinowa?
 • Na czym polega działanie botoksu?
 • Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej
 • Zmarszczki mimiczne – co to jest?
 • Botox – wskazania do zabiegu
 • Botox nie tylko na zmarszczki
 • Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia botoksu?
 • Efekty wstrzyknięcia botoksu
 • Gdzie wykonać zabieg z użyciem botoksu?

Czym jest botox – toksyna botulinowa?

Botox, w pisowni spolszczonej także botoks lub skrótowo BTX to handlowa nazwa toksyny botulinowej. Substancja ta znana także jako jad kiełbasiany jest silną neurotoksyną, która wytwarzana jest przez bakterie Clostridium botulinum – laseczki jadu kiełbasianego.

Do zatrucia jadem kiełbasianym dochodzi głównie wskutek jedzenia przeterminowanych konserw, głównie mięsnych, ale także warzywnych. Ich niewielkie ilości występują również w miodzie.

W większych dawkach toksyna botulinowa jest silnie trująca dla organizmu człowieka i może prowadzić nawet do śmierci. Badacze odkryli jednak, że w mniejszych dawkach botoks ma działanie terapeutyczne, dlatego też znalazł on szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny.

Na czym polega działanie botoksu?

Toksyna botulinowa, czyli botoks – botox powoduje zaburzenie syntezy acetylocholiny, co prowadzi do problemów w funkcjonowaniu tak zwanej płytki nerwowo-mięśniowej, czyli połączeń nerwowych z mięśniem.

Gdy botoks dostaje się w rejony płytki nerwowo-mięśniowej, dochodzi wówczas do porażenia skurczu mięśnia, dlatego też przestaje on działać prawidłowo. Warto jednocześnie zaznaczyć, że uszkodzone połączenia nerwowo-mięśniowe są z czasem odbudowywane przez organizm, dlatego też ruch mięśnia zaczyna stopniowo powracać.

Ze względu na takie działanie botox znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, w tym między innymi przy leczeniu:

 • skurczów powiek
 • zezie
 • połowicznym kurczu twarzy
 • kręczy karku
 • tików nerwowych
 • nadmiernej spastyczności

Leczenie polega wówczas na podaniu odpowiedniej ilości toksyny botulinowej strzykawką z igłą w mięsień. Stosuje się wyłącznie niewielkie dawki, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu.

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Aktualnie najczęściej botox wykorzystuje medycyna estetyczna, która stosuje go jako skuteczny środek na usuwanie zmarszczek pochodzenia mimicznego pojawiających się na twarzy.

Medycyna estetyczna doskonale łączy w sobie maksymalną skuteczność w niwelowaniu różnych defektów estetycznych skóry, a przy tym także wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu stanowi bardzo dobrą alternatywę dla pielęgnacji z użycie kosmetyków, a przy tym także jej zabiegi obarczone są mniejszym ryzykiem w porównaniu z chirurgią plastyczną.

Jak wspomniano już wcześniej, botoks (botox) najczęściej stosowany jest w przypadku zmarszczek mimicznych. Co dokładnie warto o nich wiedzieć?

Zmarszczki mimiczne – co to jest?

Zmarszczkami mimicznymi nazywa się zmarszczki, które powstają jako efekt ruchu mięśni twarzy, czyli inaczej mimiki twarzy.

https://icolway.pl/Zmarszczki te mogą pojawić się już u młodych osób, pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Najczęściej widoczne są w okolicach oczu oraz na czole. Powstają głównie jako efekt częstego uśmiechania się oraz marszczenia czoła, przy czym mogą być bardziej widoczne u osób z suchą skórą, osób opalających się, stosujących używki, na przykład palących papierosy.

Usuwanie zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem kosmetyków nie jest możliwe. Kosmetyki te działają tylko na wierzchnią warstwę skóry i nie docierają do mięśnia, czyli do miejsca, gdzie zmarszczka się formuje.

Wobec tego przez długi czas nie istniał żaden skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne. Dopiero wprowadzenie do użycia toksyny botulinowej spowodowało, że osoby ze zmarszczkami tego typu mogły w końcu skutecznie się ich pozbyć.

Botox – wskazania do zabiegu:

 • zmarszczki pionowe pomiędzy brwiami
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki i zmarszczki pod oczami
 • zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza
 • bruzdy nosowo-wargowe
 • opadające kąciki ust
 • opadające brwi

Jeśli zatem chodzi o skuteczne usunięcie zmarszczek i defektów zaprezentowanych powyżej, botoks sprawdzi się najlepiej. Substancja ta może być także stosowana wraz z innymi specyfikami, na przykład jak kwas hialuronowy, który jest używany jako wypełniacz.

Odpowiednią ilość oraz miejsce wstrzyknięcia botoksu dobiera lekarz medycyny estetycznej, który dba o prawidłowy przebieg zabiegu.

Botox nie tylko na zmarszczki

Warto przy tym wskazać, że botox stosowany jest nie tylko jako bezpieczny i efektywny sposób na usuwanie zmarszczek pochodzenia mimicznego.

Toksyna botulinowa przynosi bardzo dobre efekty w niwelowaniu nadmiernej potliwości. Botoks może być wstrzyknięty w skórę pod pachami, w skórę dłoni oraz w skórę stóp, która nadmiernie się poci. Leczenie nadpotliwości tą metodą jest wysoce skuteczne – botoks blokuje wówczas pracę gruczołów potowych, a dzięki temu niemalże całkowicie eliminuje problem pocenia się.

Dodatkowo botoks polecany jest jako sposób na leczenie migreny. W tym przypadku substancja wstrzykiwana jest w okolice skroni, co minimalizuje lub u niektórych osób całkowicie zmniejsza dolegliwości bólowe.

Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Botox (botoks) to zabieg, który wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej, pod okiem specjalisty – lekarza medycyny estetycznej.

Gdy chcemy zastosować botoks na zmarszczki, wówczas przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. W trakcie wywiadu pyta go o stan zdrowia, by określić ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, a także ocenia stan skóry. Omawia także efekty wstrzyknięcia botoksu z pacjentką.

Następnie za pomocą cienkiej igły i strzykawki lekarz odmierza odpowiednią ilość preparatu – botoks jest następnie wstrzykiwany w precyzyjnie wybrane miejsca. Lekarz również odpowiednio rozprowadza substancję w obrębie miejsca zabiegowego z użyciem placów.

Zabieg nie wymaga znieczulenia, ale na specjalne życzenie usuwanie zmarszczek z jego użyciem może przebiegać w znieczuleniu. Do zabiegu stosuje się wówczas znieczulenie z użyciem specjalnej maści lub kremu nakładanych na skórę.

Bezpośrednio po zabiegu takim jak botoks mogą pojawić się niewielkie dolegliwości – obrzęk, zaczerwienienie, siniaki, które najczęściej znikają po kilku dniach. Pacjentka wybierająca botox powinna również pamiętać o zaleceniach lekarza – należy unikać schylania się, masowania miejsc wstrzyknięcia preparatu, opalania się, sauny, basenu oraz gorących kąpieli.

Wobec tego botox pozwala na małoinwazyjny, nieoperacyjny lifting twarzy, który przynosi tak dobre rezultaty, jeśli chodzi o usuwanie zmarszczek. Warto jednak wskazać, że toksyna botulinowa stosowana jest nie tylko na skórę twarzy, ale także na inne partie ciała.

Efekty wstrzyknięcia botoksu

Botox jest bardzo skutecznym sposobem na zmarszczki pochodzenia mimicznego. Pozwala na niemalże całkowite ich zniwelowanie lub też znaczne zmniejszenie ich widoczności.

Warto jednak wskazać, że toksyna botulinowa nie działa natychmiastowo. Botoks pierwsze efekty daje po 2-3 dniach od wstrzyknięcia. Pełny rezultat widoczny jest po około 10-14 dniach.

Botoks pozostaje w skórze przez okres około 4-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie toksyna botulinowa ulega rozpadowi, a mięsień, w który została wstrzyknięta, powraca do swojego dawnego wyglądu. Wówczas botox można zastosować ponownie.

Gdzie wykonać zabieg z użyciem botoksu?

Aktualnie usuwanie zmarszczek z użyciem takiej substancji jak botox może zaoferować nam wiele gabinetów medycyny estetycznej w całym kraju.

Na wizytę zaprasza także Salon Medycyny Estetycznej Cliniqmed z Krakowa, który specjalizuje się w zabiegach z użyciem botoksu. Zapraszamy!