Kawa, podbijając serca nawet najbardziej wymagających smakoszy, stała się powszechnie jednym z ulubionych napojów. Znalazła swoje zastosowanie również, jako składnik słodkich wypieków, a nawet dań obiadowych. Sklepy oczywiście dostosowały swój asortyment do preferencji konsumentów. Tak więc, na półkach możemy znaleźć różnego rodzaju kawy. Pozostaje tylko pytanie: którą wybrać, żeby się nie rozczarować? I na co zwracać uwagę, podczas kupna tego napoju?
Wyznaczniki dobrej kawy
1. Aromat — dobra kawa powinna charakteryzować się przede wszystkim urzekającym aromatem. Wyczuwalna już z sypialni, mocna, ale jednocześnie subtelna i wyważona woń, gwarantuje niesamowite przeżycia. Wpływa także na sam smak “małej czarnej”. Specjaliści potwierdzili, że przyjemny zapach kawy sprawia, że konsumenci wybierają ją częściej, nawet jeśli smakuje bardzo podobnie do innej, o słabszym aromacie. Jako ciekawostkę, można dodać, że w dobrze wypalonych ziarnach kawy wyczuwalnych jest ponad 800 związków, odpowiadających za aromat napoju.
2. Goryczka — ten charakterystyczny gorzki smak, jest nieodłącznym elementem kawy. Pod względem intensywności goryczki, kierować należy się wyłącznie własnymi preferencjami. Dla fanów mocniejszych tonów polecana jest kawa kongijska, czyli inaczej robusta. Posiada ona większą zawartość kofeiny i jest mocniej palona niż arabica, co dodatkowo wpływa na wyraźniej wyczuwalną goryczkę. Osobom wolącym delikatniejszy gorzki smak, do gustu na pewno przypadnie arabica. Dobrym pomysłem na zneutralizowanie charakterystycznego posmaku, będzie dodanie do filiżanki mleka. Ponadto, kawa stanie się wtedy bardziej kremowa, co dodatkowo podbije jej słodki smak. Kiedy goryczka może okazać się jednak niewskazana i świadczyć o niskiej jakości produktu? Na pewno wtedy, kiedy jest nieprzyjemnie ostra. Może to być oznaką błędów w obróbce samych ziaren czy paleniu kawy.
3. Kwasowość — jest to cecha kawy jak najbardziej pożądana. Należy jednak nie mylić pojęcia “kwasowość” z pojęciem “kwaśność”. Obecność tego drugiego wynika z udziału negatywnych czynników, które wpłynęły na ziarna. Zalicza się do nich nieodpowiednie przechowywanie opakowania, zbyt niska temperatura parzenia, a nawet powstanie pleśni. Najbardziej wyczuwalna kwasowość, występuje w jasno palonych kawach arabica jednorodnego pochodzenia. Natomiast niska kwasowość, jest cechą charakterystyczną dla mieszanek kawowych z arabicą i robustą. Należy pamiętać, że w celu uzyskania delikatniejszego kwasku, powinno się wybierać te, z możliwie jak najwyższą zawartością robusty.
4. Pochodzenie ziaren — zarówno w przypadku kaw, jak i innych produktów spożywczych, ważny jest nie tylko smak, ale również i jakość. Wysokiej klasy ziarna, pochodzą z ekologicznych upraw. Do ich wzrostu i obróbki nie zostały użyte żadne środki chemiczne czy preparaty przyspieszające rozwój lub zostały użyte w niewielkich ilościach. Ma to istotny wpływ na wartości odżywcze kawy, która pomimo powszechnego przekonania, jest zdrowym napojem.
Gdzie kupić kawę
Gdzie się udać, chcąc sięgnąć po kawę niedrogą, a jednocześnie spełniającą wszystkie kryteria powyżej? Jaki sklep z kawą wybrać? Nie trzeba nawet wychodzić z domu – w Internecie istnieje wiele sklepów z kawą posiadających szeroki asortyment. Przykład kawy ziarnistej możemy zobaczyć tu: https://www.sklepsegafredo.pl/kawa-ziarnista,c15.html. Warto dodać, iż kawa ziarnista jest lepsza od mielonej, zarówno pod względem smaku, jak i jakości. Ta, którą można zakupić na powyższej stronie, powstaje z najwyższej klasy ziaren, w oparciu o włoskie receptury. Bon Appetit!