O czym pamiętać przy wyborze płytek ceramicznych?

pexels-vecislavas-popa-3741317

Płytki ceramiczne to jedna z najpopularniejszych opcji podłogowych na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ są niezwykle trwałe, wytrzymałe i wszechstronne. Są również znacznie bardziej ekonomiczne niż większość innych rodzajów podłóg.

W ostatnich latach płytki ceramiczne/porcelanowe były drugim najpopularniejszym materiałem podłogowym po drewnie. Biorąc pod uwagę te statystyki, można śmiało powiedzieć, że dokonujesz rozsądnej decyzji przy wyborze płytek ceramicznych do swojego domu. Jednak, jak większość rzeczy, proces zakupu może być nieco mylący, zwłaszcza przy tak wielu stylach i wzorach płytek ceramicznych.

Jak więc masz dokonać mądrego wyboru płytek ceramicznych, jeśli niewiele o nich wiesz? Nie martw się – jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Czytaj dalej ten post, krótki przewodnik po wyborze płytek ceramicznych. Nawet jeśli jesteś absolutnym nowicjuszem w dziedzinie płytek ceramicznych i nic o nich nie wiesz, ten przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiednią płytkę do remontu domu.

Rodzaje płytek ceramicznych

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o płytkach ceramicznych jest to, że są one dostępne w wielu różnych rodzajach. Do najpopularniejszych rodzajów płytek ceramicznych należą:

  • płytki szkliwione i nieszkliwione,

  • mozaiki,

  • gresy i terakoty.

Glazurowane płytki ceramiczne zawierają specjalną powłokę ochronną, która chroni płytkę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę, zarysowaniami i plamami. Płytki te często mają błyszczące wykończenie i nadają się do stosowania w pomieszczeniach. Z drugiej strony nieszkliwione płytki ceramiczne wyglądają bardziej naturalnie i surowo i nadają się do stosowania na zewnątrz.

Porcelana to specjalny rodzaj płytek ceramicznych, który jest bardzo trwały, wodoodporny i wytrzymały. Płytki gresowe można stosować zarówno w zastosowaniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak te płytki są nieco trudne do zainstalowania i będziesz potrzebować przy nich profesjonalnej pomocy.

Płytki ceramiczne z terakoty są wykonane z czerwonej gliny i są naturalnie wyglądającą, delikatną płytką. Płytki te nadają się do stosowania w podłogach, a także w pokryciach dachowych. Płytki mozaikowe to nic innego jak płytki ceramiczne o niewielkich rozmiarach, które można ze sobą łączyć, aby uzyskać większy efekt. Te płytki nadają się do tworzenia ścian funkcyjnych i paneli.

Płytki ceramiczne według przeznaczenia

Płytki ceramiczne są jednym z najbardziej wszechstronnych rodzajów płytek i nadają się do wielu zastosowań. Dla przykładu: płytki ceramiczne Atlas Concorde Warszawa są niezwykle trwałe i wytrzymałe, można je układać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ponadto płytki te są dostępne w wielu kolorach, stylach, wzorach i rozmiarach, dzięki czemu idealnie nadają się do wielu zastosowań.

Najpopularniejszym zastosowaniem płytek ceramicznych są posadzki. Wybierając płytki ceramiczne na podłogę, zawsze wybieraj płytki o powierzchni antypoślizgowej.

Innym powszechnym zastosowaniem płytek ceramicznych jest stosowanie ich jako płytek ściennych. Szkliwione ceramiczne płytki ścienne doskonale nadają się do stosowania jako płytki ścienne.