Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć zanim otworzymy gabinet dentystyczny

doctor-1149149_640

Własny gabinet stomatologiczny to docelowe miejsce pracy dla osób, które decydują się na zawód lekarza stomatologa. Najczęściej najpierw trzeba spędzić sporo czasu na pracy w innych klinikach czy gabinetach, a dopiero po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji można sobie pozwolić na pracę na własny rachunek. Jak przygotować się do prowadzenia swojego prywatnego gabinetu? Oto kilka sprawdzonych wskazówek.

Zanim zdecydujemy się na własny gabinet stomatologiczny, warto zastanowić się, w jakiej lokalizacji powinien się znajdować. Gdy interesuje nas dentysta warszawa Mokotów lub stomatolog w innej dzielnicy dużego miasta, zwykle wybór jest już dosyć duży. Pytanie, czy kolejny w podobnej lokalizacji faktycznie będzie miał rację bytu. Warto również zastanowić się, jakie usługi stomatologiczne cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Być może dobrym pomysłem będzie prowadzenie gabinetu o konkretnej specjalizacji. W ostatnich latach bardzo popularne są usługi związane z wybielaniem zębów, a także implantologia, która rozwija się w dużym tempie. Takie popularne usługi sprawiają, że nawet tam, gdzie jest duża konkurencja wśród stomatologów, nie trzeba obawiać się braku zainteresowanych pacjentów.

Skąd wziąć pieniądze na wyposażenie?

Organizacja własnego gabinetu stomatologicznego wymaga przede wszystkim bardzo dokładnego wyposażenia go w sprzęt, akcesoria i niezbędne urządzenia, bez których nie można sobie wyobrazić codziennej pracy. Warto stawiać w tej kwestii na nowoczesne, funkcjonalne, zaawansowane technologicznie rozwiązania, które ułatwiają pracę lekarzowi, zwiększają zakres usług, a jednocześnie zapewniają komfort i wygodę pacjentom. Koszt wyposażenia gabinetu stomatologicznego nie jest mały. Najczęściej na podstawowe sprzęty potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kilkaset, jeśli dodatkowo inwestować będziemy w urządzenia przeznaczone do diagnostyki obrazowej. Na wyposażeniu gabinetu nie należy oszczędzać. Najlepsze i najdroższe sprzęty dosyć szybko się zwracają, gdyż klienci doceniają jakość oraz zakres usług oferowanych a gabinecie.

Samodzielnie czy ze wspólnikami?

Osoby, które chcą założyć gabinet stomatologiczny często rozważają kwestię, czy prowadzić go samodzielnie czy założyć spółkę z kilkoma innymi stomatologami, najlepiej o różnych specjalnościach. Każde rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Samodzielny gabinet to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zarabiać na siebie, być niezależne i móc pracować według własnych zasad. Klinika stworzona przez kilku lekarzy ma natomiast o wiele więcej możliwości. Może bowiem jednocześnie w kilku gabinetach przyjmować kilku pacjentów, realizować dużo większy zakres usług, a to z pewnością przełoży się na wyniki finansowe. Założenie gabinetu ze wspólnikami pozwala również na obniżenie kosztów, jakie trzeba ponieść na wyposażenie. Dzięki wspólnikom nie trzeba bowiem stu procent kosztów wykładać z własnej kieszeni lub własnego kredytu. Zanim więc zdecydujemy się na otwarcie gabinetu stomatologicznego, trzeba bardzo wnikliwie rozważyć, jaka opcja będzie najlepsza w naszym przypadku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć samodzielny gabinet, a potem, w miarę jak będzie coraz lepiej prosperował, sukcesywnie go powiększać i nawiązywać współpracę ze stomatologami o różnych specjalnościach.