Osoby niepełnosprawne w pracy – jakie wymagania muszą spełniać toalety?

wc-548408_640

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Osoby niepełnosprawne ruchowo często poruszają się na wózkach inwalidzkich lub mają poważne problemy z poruszaniem się. Dlatego też firmy muszą zadbać o ich komfort zarówno na stanowisku pracy, jak i w sanitariatach.

Łazienki dla osób niepełnosprawnych, podobnie jak inne pomieszczenia, wymagają szczególnej dbałości o wszelkie udogodnienia, które ułatwią osobom niepełnosprawnym poruszanie się. Warto zacząć przede wszystkim od szerokości drzwi i samych pomieszczeń. Powinno być w nich na tyle sporo miejsca, aby można było bez problemu wjechać wózkiem do środka bez większej ekwilibrystyki. W łazienkach powinno znajdować się także sporo uchwytów i innych akcesoriów, które zapewnią bezpieczeństwo osobom mającym problemy z poruszaniem się.

Akcesoria i sprzęty łazienkowe

Akcesoria w łazienkach dla osób niepełnosprawnych powinny być tak samo zorganizowane, jak we wszystkich innych łazienkach. Często zwraca się jednak uwagę na to, na jakiej wysokości znajdują się. Powinny być umieszczone w takich miejscach, gdzie będą łatwo dostępne i będzie można po nie sięgnąć nawet z poziomu wózka lub bez większego wysiłku. Bezdotykowe dozowniki do mydła, suszarki do rąk i inne sprzęty dobrze jest umieszczać nie na ścianach, na których znajdują się umywalki, ale gdzieś z boku, gdzie można do nich bez problemu podjechać. Wszystkie akcesoria i urządzenia znajdujące się w łazienkach powinny być dobrej jakości, pochodzić od sprawdzonych i renomowanych producentów. Inwestycja w dobrej jakości rozwiązania zwraca się w postaci bezproblemowego i długotrwałego użytkowania. Jeśli będziemy próbowali oszczędzać na jakości, najczęściej będą to oszczędności bardzo krótkoterminowe. Tanie sprzęty szybko stają się problemowe, awaryjne i wymagają częstych napraw i usuwania usterek.

Dobrze zatrudnić profesjonalnych projektantów

Jeśli planujemy dobrze zaplanować łazienkę dla osób niepełnosprawnych, warto zdać się na usługi doświadczonych specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Projektanci wnętrz, doświadczeni w tworzeniu pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych, potrafią zadbać o wszystkie urządzenia i akcesoria. Zwracają uwagę na wiele kwestii, na które zwykle nie patrzymy jako osoby całkowicie sprawne. Inwestując w dobrej jakości łazienkę można mieć pewność, że będzie bezproblemowo służyła. Pamiętajmy również, by łazienka była nie tylko świetnie zaprojektowana i dobrze urządzona, ale również regularnie utrzymywana w czystości. Sanitariaty muszą być w stu procentach czyste i bezpieczne. Warto więc podpisać umowę z doświadczoną firmą sprzątającą, która zadba o regularne sprzątanie wszystkich powierzchni znajdujących się w łazience.