Nadgodziny a prawo pracy w roku 2019

photo-of-man-holding-a-book-927022

Prawo pracy zawiera sporo przepisów, w których można się nieco zagubić, natomiast nie wolno postępować niezgodnie z nimi. Niestety, w praktyce bywa różnie. Pracodawcy bardzo często naginają prawo, aby jak najwięcej zaoszczędzić i nie musieć zajmować się zbyt wieloma formalnościami. Pracownicy powinni natomiast znać swoje prawa i wiedzieć, kiedy mają prawo dochodzić swoich praw albo w bezpośrednim kontakcie z pracodawcą, albo na drodze sądowej.

Jednym z częstych problemów, z jakimi spotykają się pracownicy w wielu polskich firmach są nadgodziny, które robić trzeba, ale pracodawcy nie wypłacają za nie wynagrodzenia. Tymczasem w 2019 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, prawo pracy jest identyczne – za wszystkie godziny, które pracownik przepracował ponad normę zapisaną w umowie, powinien mieć wypłacone wynagrodzenie.

Warto dochodzić swoich praw

Bardzo często pracownicy pracują po godzinach, ale nie upominają się o swoje pieniądze, gdyż obawiają się, że pracodawca ich zwolni lub pogorszy warunki ich pracy. Wiele osób pracuje więc dużo więcej niż przewiduje ich umowa. Oczywiście, ma to ogromny wpływ na ich samopoczucie, kondycję oraz wiele innych kwestii. Tymczasem często pracodawca wymaga spędzania czasu w pracy po godzinach i nie życzy sobie w tej kwestii żadnych sprzeciwów. Na szczęście z roku na rok świadomość praw pracowniczych jest coraz większa, dlatego też pracownicy zaczynają walczyć o swoje prawa. Pracodawcy niechętnie decydują się na wypłacenie wynagrodzeń za nadgodziny, gdyż są to często dosyć wysokie kwoty. Pracownicy zakładają więc sprawy sądowe, które najczęściej są dla nich wygrane. Jeśli w firmie były jakiekolwiek nieprawidłowości, na etapie sprawy sądowej pracodawcy nie mają niestety żadnych możliwości wygrania sprawy, gdyż prawo jest po przeciwnej stronie.

Przyda się dobry prawnik

Pracownik, który nie chce być już dłużej wykorzystywany przez pracodawcę i nie ma ochoty pracować za darmo, powinien jak najszybciej skonsultować się z dobrym prawnikiem, który doradzi, jakie kroki należy podjąć, aby jak najszybciej odzyskać wszystkie należności. Kancelaria Butny to doskonały adres dla osób, które mają problem w starciu z pracodawcą i potrzebują profesjonalnego wsparcia. To ważne szczególnie wtedy, gdy firma łamiąca przepisy jest gigantem z całym działem prawnym i wieloma możliwościami finansowymi. Wtedy pojedynczy pracownik może nie poradzić sobie z poważnymi pismami, tworzeniem dokumentów procesowych, zdobywaniem dowodów czy przechodzeniem przez sprawy sądowe. Warto więc przede wszystkim wybrać się do inspekcji pracy, a następnie znaleźć dobrego prawnika. Dzięki profesjonalnemu wsparciu można przejść przez sprawę sądową szybko i bez stresu. Nie należy czekać ze złożeniem sprawy ani wierzyć pracodawcy, który obiecuje, że kiedyś ureguluje wszystkie zaległości. Nieuczciwi właściciele firm, którzy na bieżąco nie płacą za nadgodziny, raczej z dnia na dzień nie zmienią swoich nawyków w podejściu do pracowników.