Kamery w mieście – czy chronią mieszkańców Krakowa?

cctv-2596537_640

W dzisiejszych czasach nie tylko duże miasta, ale również niewielkie miejscowości są objęte systemem monitoringu. Nic w tym dziwnego – kamery rejestrujące wszystko, co dzieje się w mieście znacznie wpływają na poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Krakowianie, którzy na co dzień żyją w dużym mieście, mogą kamery spotkać praktycznie na każdym kroku. Szczególnie centrum miasta jest pod bardzo czujnym okiem różnych monitoringów.

Monitoring w centrum Krakowa spotkamy na ulicach, chodnikach, w bramach, budynkach oraz wielu innych miejscach użyteczności publicznej. Bez względu na cel rozmieszczenia kamer, większość z nich bardzo skutecznie wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Wiedzą oni bowiem, że w razie jakichkolwiek niebezpiecznych zdarzeń znajdują się pod obserwacją monitoringu. Jeśli kamery należą do monitoringu miejskiego, można mieć pewność, że obraz ze wszystkich kamer jest obserwowany przez całą dobę. Dzięki temu dyżurny miasta może reagować na wszelkie zdarzenia, które w jego ocenie wydają się potencjalnie niebezpieczne i szybko wysłać w konkretne miejsce odpowiednie służby.

Kamery na skrzyżowaniach

Duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa mają również kamery umieszczone na skrzyżowaniach. Na niektórych z nich znajduje się nawet kilkanaście kamer. Obecność monitoringu sprawia, że kierowcy jeżdżą ostrożniej, a w razie jakichkolwiek zdarzeń na drodze jest szansa wyjaśnienia, kto zawinił lub jaka była przyczyna kolizji lub wypadku. Sporo zalet mają również kamery umieszczone na budynkach. Najczęściej decydują się na nie właściciele budynków, w których znajdują się firmy, urzędy czy instytucje. Te znajdujące się wewnątrz wpływają na bezpieczeństwo pracowników czy mienia firmowego. Natomiast te znajdujące się na zewnątrz budynków obserwują nie tylko wejście, ale również spory kawałek ulicy. W razie różnych groźnych zdarzeń taki sprzęt również bywa sprawdzany i przydaje się w trakcie wyjaśniania sprawy.

Warto inwestować w dobre, nowoczesne technologie

Chociaż na ulicach Krakowa kamer jest bez liku, nie wszystkie są równie skuteczne i przydatne. Sporo jest w przestrzeni miejskiej przestarzałych systemów monitoringu, które kiepsko rejestrują obraz, mają słabą rozdzielczość i bywa tak, że są kompletnie nieprzydatne. Jeśli więc chcemy zainwestować w monitoring dla swojego domu, mieszkania, posesji czy obiektu firmowego, warto stawiać na nowoczesne kamery wideodomofon IP czy systemy alarmowe. Obecnie na rynku tego rodzaju urządzeń wybór jest na tyle duży, że można bez problemu znaleźć takie urządzenia, które będą spełniały nasze oczekiwania, a jednocześnie nie nadwyrężą nadmiernie naszego portfela. W stare, niezbyt funkcjonalne urządzenia lepiej nie inwestować. Jedyne zadanie, które spełniają w miarę dobrze, to funkcja odstraszania. W razie jakiegokolwiek zdarzenia ich zapis może być natomiast zupełnie nieprzydatny. A to oznacza, że jedynie w niewielki sposób są one w stanie podnieść nasz poziom bezpieczeństwa.