Konkursy dla dzieci: Te dobre, te złe i te brzydkie

biuro rachunkowe szyce

Nie jesteś pewien, czy konkursy są dobre czy złe dla Twojego dziecka? Cóż, w zaciekle konkurencyjnym świecie z pewnością nie możemy zrezygnować z rywalizacji. Potrzebujemy jednak zdrowej rywalizacji.

Aktualne ekonkursy – dobre czy złe dla dzieci? Temat ten był przedmiotem gorącej debaty na różnych platformach. Podczas gdy niektórzy mogą twierdzić, że konkurencja jest zdecydowanie zdrowa, inni uparcie zajmowaliby przeciwne stanowisko. Tak jak moneta ma dwie strony, tak i konkurencja ma zarówno “lepszą”, jak i “gorszą” stronę.

Te dobre….

  1. Pozwalają zasmakować zarówno sukcesu, jak i porażki. Udział w zawodach pozwala dzieciom zarówno cieszyć się sukcesem, jak i nauczyć się z wdziękiem stawiać czoła porażce. Ile razy widzieliśmy wielkich tenisistów oferujących przyjazny uścisk dłoni swoim równie wielkim rywalom po drugiej stronie siatki po zdobyciu mistrzowskich punktów pomimo przegranej?  Tego właśnie uczy rywalizacja – niezależnie od tego, czy jest to wygrana, czy przegrana, uczysz się akceptować obie.
  2. Identyfikuje mocne i słabe strony: Udział w konkursach pomaga dzieciom zidentyfikować ich prawdziwy potencjał, ukryte talenty i obszary wymagające poprawy.
  3. Zaszczepia dyscyplinę .Zawody, konkursy dają dzieciom samodyscyplinę, ponieważ wymagają wielu przygotowań, planowania i praktyki. Ponadto, zawody oznaczają grę zgodnie z zasadami gry. Przestrzeganie zasad zapewnia dzieciom rozwój poczucia fair play.
  4. Wzmacnia determinację i siłę woli: Rywalizacja podsyca pragnienie zwycięstwa, a tym samym sprawia, że dzieci rozwijają silną wolę i stają się zdeterminowane. Są to kluczowe cechy potrzebne do osiągnięcia sukcesu we wszystkich dziedzinach życia.
  5. Zwiększa poczucie własnej wartości: Udział w konkursach podnosi poziom samooceny dzieci i buduje ich pewność siebie. Pomaga pozbyć się poczucia niepewności. A jeśli chodzi o wygraną, to z pewnością daje “haj”. W ten sposób konkursy pomagają dzieciom rozwinąć “dobre samopoczucie”.

Te złe…

  1. Banie udziały w konkursach to stawianie czoła rywalizacji. Jeśli ta rywalizacja jest zdrowa, nie stanowi żadnego problemu, ale gdy staje się niezdrowa, rodzi uczucia zazdrości, egoizmu i dumy. Takie uczucia będą miały wpływ na relacje dzieci z rówieśnikami.
  2. Może powodoać kompleks niższości: Kiedy dzieci nie odnoszą sukcesów w konkursach, mogą utknąć w poczuciu niepewności i braku własnej wartości. Ich ego może się obniżyć. Ponadto, gdy przez cały czas są jacyś “faworyci”, którzy wygrywają, a wszyscy wokół również ich faworyzują, osoby, które nie odniosły sukcesu, mają tendencję do poddawania się i całkowitego zaprzestania uczestnictwa. Wszystko to może prowadzić do poczucia kompleksu niższości, co z kolei może prowadzić do innych emocjonalnych problemów zdrowotnych.

Te brzydkie…

  1. Mogą wywoływać bardzo silne emocje, jak: nienawiść. Nie tylko zazdrość, niezdrowa rywalizacja ustępuje miejsca uczuciom wrogości. Zwykłe ziarno zazdrości zasiane w sercu może przerodzić się w przemoc i agresję. Niezależnie od tego, czy było to biblijne zabójstwo brata Abla przez Kaina, czy też bliższa historii, w 1994 r., łyżwiarka figurowa Nancy Kerrigan (faworytka do złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w tym roku) została zaatakowana przez byłego męża swojej głównej rywalki, wszystko to wskazuje na niezdrową rywalizację powodującą nienawiść. Takie uczucia w żaden sposób nie pomogą dzieciom. Muszą one nawiązać dobre relacje z innymi zawodnikami i nauczyć się doceniać, gdy inni wygrywają.
  2. Siły uciekające się do wszelkich środków, aby wygrać: Zawody, w najgorszym przypadku, mogą zmusić uczestników do przeciwstawienia się etyce tak bardzo, że ich środki nie usprawiedliwiają celów. Takie środki mogą obejmować drobne przypadki oszukiwania i łamania zasad. Kiedy pojawi się takie uczucie – “bez względu na wszystko, powinienem wygrać” – utoruje to drogę do korozji wartości i zasad. Z pewnością nie jest to coś, czego chcemy dla naszych dzieci.

Wskazówki dla rodziców

1. Naucz swoje dziecko doceniać talent, wysiłek i niezwykłe umiejętności innych ludzi.
2. Zaszczep w nim poczucie fair-play.
3. Doceniaj jego potencjał i wysiłek, jaki wkłada w obszary, w których jest utalentowany.
4. Nigdy nie sprawiaj wrażenia, że wygrana jest wszystkim w życiu.
5. Nie zniechęcaj ani nie karć dziecka, gdy przegra w jakiejkolwiek konkurencji.
6. Nigdy nie wspieraj żadnych negatywnych uczuć, które może rozwinąć w stosunku do kogoś lub jeśli uważa kogoś za rywala.
7. Nie bądź pobłażliwy, gdy dziecko lekceważy zasady lub lekceważy przepisy.

POdsumowanie
Zachęcajmy nasze dzieci do angażowania się w zdrową rywalizację, która będzie “promować doskonałość, etykę i radość”.

Spinel Soda – Alternatywa dla plastikowych butelek
Gadżety reklamowe w Krakowie: Jak lokalne firmy wykorzystują je do promocji?