Jak Krakowianie dbają o swoje zwierzęta?

kittens-1170324_640

Każdy właściciel czworonożnego pupila chce dla niego jak najlepiej i stara się dbać o niego pod każdym względem. Dzięki temu nasze domowe czworonogi mają się całkiem dobrze i są naszymi wiernymi towarzyszami przez wiele lat. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że zanim weźmiemy zwierzaka, musimy rozważyć, czy nasze warunki życiowe, mieszkaniowe i finansowe pozwalają nam na trzymanie czworonoga.

Mieszkańcy Krakowa chętnie otaczają się zwierzakami, zarówno psami, jak i kotami. Koty są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu ze względu na brak konieczności wychodzenia z nimi kilka razy dziennie. Są więc dobrym wyborem w przypadku osób, których długo nie ma w domu, wiele godzin pracują, czasem tez muszą gdzieś wyjechać. Kot doskonale sobie radzi sam w domu, nie wymaga nieustannej opieki, wystarczy, że ma miejsce do spania, pełną miseczkę i czystą kuwetę. Nieco inaczej jest w przypadku psów, które potrzebują codziennych, regularnych spacerów. Co więcej, są takie rasy psów, którym wystarczy krótki spacer wokół bloku, są też rasy, które dla dobrego zdrowia potrzebują się sporo wybiegać i długo przebywać na świeżym powietrzu. Warto wziąć to pod uwagę, gdy decydujemy się na konkretną rasę psa.

Regularne szczepienia i zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz czworonożny pupil przez wiele lat cieszył się dobrym zdrowiem, konieczne jest jego odpowiednie żywienie, opieka weterynaryjna oraz zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim, trzeba zwierzaka regularnie szczepić. To ważne zarówno w przypadku wychodzących psów, jak i kotów, które większą część życia spędzają w domu. Ważne są też zabiegi pielęgnacyjne. Można je wykonywać samodzielnie w domu, można również wybrać się do psiego i kociego fryzjera, który przytnie pazurki, wyczyści uszy, wykąpie i przystrzyże sierść. Salony pielęgnacji urody dla zwierzaków można dziś bez problemu znaleźć nawet w mniejszych miastach, w Krakowie nie powinno więc z tym być żadnego problemu.

Bardzo ważne prawidłowe żywienie

Zdrowie naszych pupili w dużym stopniu zależy również od tego, w jaki sposób je karmimy. Wbrew pozorom, te karmy, które są masowo reklamowane w telewizji, nie są najlepszą opcją dla naszych zwierzaków. Najczęściej zawierają niewiele mięsa, a sporo produktów zbożowych i wypełniaczy, które sprawiają, że karma nie jest pełnowartościowa i nie dostarcza zwierzakowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli zależy nam na zdrowym odżywianiu czworonoga, o wiele lepszym rozwiązaniem jest karma weterynaryjna lub produkty dostępne w profesjonalnych sklepach zoologicznych. Dobra karma sucha dla psa lub kota musi mieć spora procentową zawartość mięsa, a także zawierać wiele cennych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka. Owszem, taka karma kosztuje więcej, jest jednak inwestycją w zdrowie. Odpowiednio żywiony zwierzak rzadziej choruje i dłużej cieszy się doskonałą kondycją i samopoczuciem.