Jak czyścić klimatyzację w domu?

wall-1801952_640

Klimatyzacja jest niezwykle komfortowym luksusem coraz częściej spotykanym w naszych domach. Ciesząc się komfortem termicznym powinniśmy jednak mieć na uwadze to, że instalacja klimatyzacyjna wymaga systematycznych serwisów i czyszczeń. Pozwala to na zdrowe korzystanie z takich niespotykanie komfortowych rozwiązań. Jak się za to zabrać i co powinniśmy wiedzieć?

Odpowiednie środki czyszczące

Stosowanie odpowiednich środków czyszczących podczas czyszczenia klimatyzatora jest niezwykle ważne. Łatwo zmywalne zabrudzenia przy wlocie i wylocie powietrze jesteśmy w stanie zmyć delikatną tkaniną i suchą ścierką. Należy jednak pamiętać, że przy czyszczeniu klimatyzacji nie wolno stosować wszelkich rozpuszczalników, środków polerujących, mocnych proszków jak i substancji lotnych. Chodząca klimatyzacja może skutecznie rozprowadzać je w pomieszczeniu, przez co dostaną się one do naszych dróg oddechowych lub po prostu uszkodzi to nasz sprzęt. Klimatyzację należy czyścić z głową!

Prawidłowe czyszczenie filtrów

Filtr klimatyzacyjny jest pierwszym elementem na który powietrze trafia jako pierwsze. Ma on za zadanie oczyścić powietrze ze wszelkich zabrudzeń. Taki filtr należy systematycznie czyścić, aby spełniał on swoją rolę. W zależności od konkretnego modelu można to zrobić za pomocą lub wodą o określonej temperaturze. Trudniejsze zabrudzenia można zmyć łagodnym środkiem czyszczącym jak i zalecane jest zastosowanie środków bakteriobójczych. Dużo urządzeń ma zainstalowaną funkcję wskaźnika zabrudzenia fitów do którego należy się odnosić. Często stosowane przez producentów są filtry jednorazowe, które okresowo należy wymieniać zgodnie z zaleceniami instrukcji. Czyszczenia wymaga też taca skroplin, która mocno zanieczyszczona może powodować przecieki w instalacji. Pamiętaj – zanieczyszczony klimatyzator będzie mniej wydajny, a co za tym idzie droższy w użytkowaniu i przede wszystkim niezdrowy dla ludzkiego organizmu. Nie zaniedbuj tych aspektów! Prawdziwych specjalistów w zakresie serwisu klimatyzacji można znaleźć na https://klima-poznan.pl/serwis-klimatyzacji/

Skraplacz i parownik

Te dwa urządzenia również wymagają konserwacji. Szczególnie jeżeli chodzi o skraplacz, gdyż jest on wystawiony na zewnątrz. Mocne zanieczyszczenie skraplacza można zaobserwować poprzez znacznie głośniejsze jego chodzenie – większe obciążenie sprężarki. Tu do czyszczenia używa się odpowiednich preparatów chemicznych, dlatego zaleca się założenie gumowych rękawic i okularów ochronnych. W przypadku parownika stosuje się łagodniejsze środku. Czyszczenie odbywa się od góry – czyli od wymiennika stopniowo spłukując wszelkie zanieczyszczenia, aż na sam dół.
Jak widać klimatyzacja to nie tylko czysta przyjemność. Trzeba systematycznie poddawać je okresowym czyszczeniom i serwisom. O ile proste prace możemy wykonać samemu (wymiana bądź czyszczenie filtrów) o tyle bardziej skomplikowane prace serwisowe lepiej będzie zlecić specjalistom. Wówczas będziesz miał pełną gwarancję bezpiecznego i zdrowego korzystania z luksusu instalacji klimatyzacyjnej co jest przecież najważniejszym aspektem jeżeli chodzi o pełny komfort użytkowania!