Ile zarobi elektryk w Krakowie – porównujemy warunki pracy

530589668

Zawód elektryka to dobre i opłacalne zajęcie dla osób, które mają smykałkę do tego rodzaju prac. Jeśli mieszkasz w Krakowie, możesz liczyć na całkiem dobre zarobki – w dużych miastach zapotrzebowanie na specjalistów jest spore. Elektryk może pracować zarówno na własny rachunek, jak i w którejś z firm zajmującej się instalacjami elektrycznymi czy produkcją zaawansowanych technologicznie urządzeń.

Dobry elektryk musi mieć przede wszystkim odpowiednie kierunkowe wykształcenie, a także kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Im więcej potwierdzonych umiejętności, tym większe szanse na dobre zatrudnienie. Profesjonalny elektryk z doświadczeniem może zarobić sporo powyżej średniej krajowej.

Sporo możliwości pracy dla elektryków

Elektrycy znajdą pracę przede wszystkim przy różnego rodzaju instalacjach elektrycznych. Na takie usługi jest spore zapotrzebowanie zarówno w prywatnych firmach, jak i w różnego rodzaju miejskich spółkach zajmujących się chociażby ulicznym oświetleniem czy innymi elementami miejskiego wyposażenia. Dobrym miejscem pracy są również różnego rodzaju firmy, które produkują oświetlenie czy akcesoria do instalacji oświetleniowych. Trzeba jednak pamiętać, że elektryk musi mieć zapewnione bezpieczne, wygodne i komfortowe stanowisko pracy. Bez względu na to, czy pracuje w biurze czy w hali produkcyjnej, konieczne jest prawidłowe oświetlenie miejsca pracy. Takie warunki nakładają na pracodawcę przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy umieszczone w kodeksie pracy. W miejscu pracy musi być właściwy dopływ światła dziennego, a także odpowiednio rozmieszczone sztuczne źródła światła.

Jak dobrze oświetlić miejsce pracy?

Lampy w miejscu pracy muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego pomieszczenia. Nie w każdym zakładzie jest możliwe zainstalowanie standardowego oświetlenia. Czasem trzeba szukać bardziej zaawansowanych i rozbudowanych rozwiązań. To szczególnie ważne w przypadku dużych pomieszczeń, w których lampy sufitowe nie rozwiążą problemu. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być oświetlenie szynowe, które umożliwia podłączenie kilku lamp do jednej instalacji. Oświetlenie szynowe świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, w których jest kilka stanowisk wymagających prawidłowego oświetlenia. W ramach jednej szyny można zainstalować kilka lamp, a każdą z nich skierować na inną powierzchnię. W ten sposób można dokładnie oświetlić całe wnętrze bez obaw, że znajdą się jakieś miejsca zacienione i niezbyt dobrze oświetlone. Bez względu na to, jaki rodzaj oświetlenia wybieramy, warto zadbać o to, by lampy i akcesoria oświetleniowe były dobrej jakości i spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Im lepsze parametry techniczne, tym większa pewność, że oświetlenie przez wiele lat będzie działało bez zarzutu.