Fototapeta na ścianie – obalamy popularne mity

luca-micheli-ruWkmt3nU58-unsplash

Wśród popularnych elementów aranżacji wnętrz prawdziwym hitem ostatnich lat są fototapety, które pozwalają w krótkim czasie odmienić każde pomieszczenie, sprawić, że nawet zwykłe wnętrze będzie prezentowało się niepowtarzalnie. Choć zwolenników fototapet jest całe mnóstwo, nie brakuje tez na ich temat zdań sceptycznych. Najczęściej są to mity, które wynikają z niewiedzy.

Fototapety to połączenie pięknych fotografii z tapetami, które doskonale trzymają się na ścianach, pozwalają na ukrycie drobnych mankamentów i nierówności. Gdy na ścianie farba nie prezentuje się zbyt dobrze ze względu na wgłębienia czy niewielkie dziurki, fototapeta ukryje praktycznie wszystko. Dzięki fototapecie można stworzyć doskonałą aranżację, dopasować ścianę do elementów wystroju wnętrza, kreować przestrzeń czy nawet optycznie powiększyć pomieszczenie. W tej kwestii świetnie sprawdzają się fototapety 3D, które dają efekt trójwymiaru i sprawiają, że zaciera się granica między światem rzeczywistym, a tym, co znajduje się do fotografii.

Mity na temat fototapet

Wiele osób, które powtarzają szkodliwe mity na temat nowoczesnych fototapet, ma w pamięci stare tapety, które kilkadziesiąt lat temu zdobiły mieszkania naszych babć czy rodziców. Faktycznie dawne tapety nie były zbyt efektowne, odchodziły od ściany, odklejały się w różnych miejscach i były mało trwałe. Tymczasem nowoczesne fototapety są o wiele lepszej jakości – są robione na różnych podkładach, solidnie wykonane, trwałe i wytrzymałe, a także odporne na zabrudzenia i zniszczenia. Fototapety można z powodzeniem instalować na ścianach we wszystkich wnętrzach, nie tylko reprezentacyjnych, takich jak salon czy pokój dzienny. Dostępne są również fototapety zmywalne i wodoodporne – można je zamieścić na ścianach w dziecięcym pokoju, w kuchni, a nawet w łazience. Zanim jednak decydujemy się na takie rozwiązanie, warto dobrze wybierać motywy, jakie chcemy powiesić na ścianach. Pamiętajmy też, by nie przesadzić z nadmiarem – fototapeta najlepiej prezentuje się na jednej ścianie, inne natomiast powinny być jedynie tłem utrzymanym w stonowanych kolorach.

Aranżacje okienne dopasowane do fototapet

Jeśli decydujesz się na fototapety we wnętrzu, zadbaj o to, by inne elementy aranżacji były do nich właściwie dopasowane. To ważne szczególnie w dużych wnętrzach, w których znajduje się wiele elementów umeblowania i dekoracji. W każdym pomieszczeniu ważne są nie tylko pełne ściany, ale również te, na których znajdują się okna. One również powinny być zaaranżowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Bez względu na to, czy decydujemy się na firany, zasłony, żaluzje elektryczne, rolety zwykłe lub rzymskie, zawsze powinny być dokładnie przemyślane, być dopasowane stylistycznie i kolorystycznie do wystroju wnętrza. Nie wszędzie tam, gdzie dobrze sprawdzać się będą firany, równie dobrze będą wyglądały rolety czy nowoczesne żaluzje.