Czy warto wybrać się na obiad z Krakowa na zakopiańskie krupówki?

oscypki-3449473_960_720

Wszyscy wiedzą, że Kraków i Zakopane są od siebie oddalone o przysłowiowy „rzut beretem”. Dlaczego więc nie wybrać się do serca Podhala na obiad? Oscypek, moskole, mięso robione nad ogniskiem, kuchnia góralska w całej okazałości czeka na smakoszy ze stolicy Małopolski.

Ale czy nadal można dobrze zjeść w Zakopanem, gdy w karczmach regionalnych przy Krupówkach płaci się 3 zł za 100g? Kiedy góralki sprzedają odmrożone oscypki? Lub kiedy prawdziwa restauracja Zakopane nie jest tak łatwa do odnalezienia, bo szyldy straszą cię kebabem, a obecne w centrum restauracje często wyglądają raczej jak bary szybkiej obsługi? Można usłyszeć dzisiaj niestety naprawdę wiele negatywnych historii dotyczących kulinarnej strony Zakopanego. Całe szczęście – jest nadzieja! Są miejsca, które wciąż warto odwiedzić, a co ważniejsze – nowe miejsca, które skłaniają nas do przekonania, że powrócą jeszcze kulinarne powody, by przyjechać z Krakowa do Zakopanego.

Co zjeść w Zakopanem?

Na pewno warto rozglądać się za miejscami, gdzie niesamowite zupy – z zupą gulaszową i kwaśnicą gotowaną na baraninie na czele. To absolutny hit, a dodając do tego pierogi w odświeżonej wersji z pesto i suszonymi pomidorami można liczyć na niesamowitą ucztę. Jeśli podróżuje się z całą rodziną warto rozejrzeć się za restauracjami, które mają przygotowane menu dla dzieci i kącik dp zabawy. Takie miejsca to kulinarna nadzieja dla Zakopanego!

Można też znaleźć miejsca, gdzie podają pyszne kluski z nadzieniem jagnięcym oraz chipsami jarmużu i bakłażana. Pierogi z ciastem, które przypominają bardziej góralski moskol z ładnie doprawionym nadzieniem to kolejna pyszna inspiracja obiadowa na leniwe popołudnie w Zakopanem. Przepysznie! Podobno w Zakopanem można też gdzieniegdzie załapać się na świetne steki – na pewno warto je sprawdzić. Takie miejsca są po prostu absolutną koniecznością, gdy jest się w tym miejscu.

Warto też znaleźć swoje ulubione restauracyjne wnętrze w Zakopanem. Takie swoiste, idealne połączenie elegancji i stylu góralskiego. Miło też, gdy dana restauracja nie tylko dobrze karmi, ale też posiada widokowy taras – idealne miejsce do konsumpcji na upalne dni, gdzie nie czuć szaleństwa i chaosu z jakich znane są Krupówki, mimo że takie restauracje nie rzadko znajdują się zaledwie kilka kroków dalej. Serwują kuchnię polską w dobrym stylu z dużą ilością oscypka, tradycyjnych kaczych dań lub potrawek z jagnięciny, czasem nawet w ekskluzywnej panierce pistacjowej i kukurydzianej. Przestronne wnętrze, kącik dla dzieci i najlepsza obsługa – takie miejsca naprawdę da się znaleźć w Zakopanem! Nadają się zarówno na na romantyczną kolację we dwoje jak i specjalny rodzinny lunch.

Na koniec jeszcze warto polecić miejsca, w których serwują dobre pierogi z kaszanką, boczkiem wieprzowym i sosem gorgonzola, kremem z buraków i delikatną i pachnącą baraniną. Inne miejsca zasługują też na gromki aplauz za smaczne i niezwykłe kluski oraz wyborem menu dla dzieci. Ostatecznie to zależy od tego, z kim jedziesz i czego szukasz.