Ciekawe miejsca w Krakowie dla poszukiwaczy mniej oczywistych wrażeń

laszlo-botond-kol-v-lxqmc1j7w-unsplash

Kraków to miasto, które odwiedzane jest każdego roku przez tysiące, czy nawet setki tysięcy turystów. Większość z nich, a dotyczy to zwłaszcza przyjezdnych z zagranicy – ogranicza się do zwiedzania ścisłego centrum miasta, jak Stare Miasto, Wawel i okolice, oraz do wycieczek do najbardziej popularnych okolicznych miejscowości, jak na przykład Wieliczka i Oświęcim. Kraków to jednak nie tylko takie możliwości. To miasto, które ma za sobą bardzo długą historię i zobaczyć można w nim ogromną ilość zabytków, zarówno najdawniejszych, jak i pochodzących z czasów nowożytnych. Kraków to również jedno z największych miast Polski, a więc dzieje się tu dużo przez cały rok – nie tylko w sezonie turystycznym. Na odwiedzających czeka sztuka, kultura, ale również kawiarnie i restauracje. Zdecydowanie Kraków jest miastem, które warto zobaczyć o każdej porze roku i poszukać w nim ciekawych miejsc, wciąż nieodkrytych przez popularne przewodniki turystyczne.

Co robić w Krakowie? – najważniejsze pytanie każdego turystyczne

słubice hotelNa odwiedzających dawną stolicę Polski czeka ogromna ilość atrakcji. Po pierwsze szukając miejsc nietypowych – nie należy zapominać o tych jak najbardziej popularnych turystycznie obiektach. Zwiedzając miasto – warto pamiętać o Wawelu – dawnej siedzibie polskich królów. Znajduje się tu również najstarsza w Polsce uczelnia wyższa – Uniwersytet Jagielloński, którego najbardziej zabytkowa część znajduje się w obrębie starego miasta, przy ulicy Jagiellońskiej. Będąc w muzeum uniwersytetu – koniecznie trzeba pamiętać o odwiedzeniu znajdującego się zaraz obok ogrodu rektorskiego z niesamowitymi eksponatami z historii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Kraków to również kościoły. W mieście znajduje się ich prawie dwieście (licząc obiekty sakralne i kaplice wszystkich wyznań). Część z nich to nie tylko zabytki dawnej, bo sięgającej początków ubiegłego milenium architektury, ale również perły sztuki światowej klasy. Warto pamiętać, że cały teren krakowskiego Starego Miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kraków to również historia najnowsza. Na terenie miasta i w bezpośrednim jego sąsiedztwie znajduje się mnóstwo fortów, umocnień i innych fortyfikacji, które powstawały tu od początku dziewiętnastego wieku do czasów niemal współczesnych. Najwięcej tych zabytków sztuki militarnej pochodzi z wieku dziewiętnastego i jest związana z działalnością zaborcy austriackiego, pod protektoratem, którego miasto znajdowało się przez większą część okresu zaborów. Znaleźć tu można kilkadziesiąt różnej wielkości fortyfikacji. Część z nich to świetnie zachowane muzea, otwarte na odwiedzających, pozostała część to ruiny wstęp, do których bywa utrudniony (ale nie niemożliwy).

Miejsca w Krakowie inne niż wszystkie

Oprócz najbardziej popularnych zabytków nietypowe miejsca w Krakowie również przyciągają uwagę bardziej dociekliwych turystów. Jednym z takich miejsc jest na przykład częściowo zalany wodą kamieniołom na Zakrzówku. Po zalaniu powstało tam miejscami dość głębokie jezioro, na którego dnie wciąż można znaleźć porzucone maszyny wydobywcze. Miejscowy klub nurkowy oferuje kursy i możliwość nurkowania; zimą również pod lodem. Okolice Zakrzówka to również raj dla wspinaczy. Na terenie kamieniołomu znajduje się duża ilość dobrze oznaczonych i zadbanych dróg wspinaczkowych, z których mogą korzystać wspinacze na różnym poziomie zaawansowania umiejętności. W mieście znajduje się jeszcze jeden porzucony kamieniołom, tzw. Liban, umiejscowiony na terenie dawnego obozu pracy. Zobaczyć w nim można ruiny urządzeń z czasów wojny. Nie wszyscy odwiedzający zdają sobie sprawę, że struktury wewnątrz kamieniołomu, czy wyłożona macewami droga nie są oryginalnymi pozostałościami po czasach wojny, ale powstały na potrzeby produkcji filmu Lista Schindlera.

Dla tych, którym zabytki Starego Miasta nie wystarczają – poleca się odwiedzenie Nowej Huty. Ten projekt idealnego miasta socjalistycznego powstał w latach pięćdziesiątych i od tego czasu był realizowany. Miasto, będące dziś administracyjnie częścią Krakowa, miało być miejscem życia dla tysięcy pracowników pobliskiej Huty imienia Lenina. Pełne jest najnowszych osiągnięć architektury tamtych czasów. Do dzisiaj na terenie Nowej Huty można podziwiać bardzo wygodne i świetnie zaprojektowane osiedla mieszkaniowe, a także szerokie aleje i ulice, układające się w proste i symetryczne wzory. Ciekawą atrakcją Nowej Huty, będącej pamiątka po czasach zimnej wojny jest system przeciwatomowych, podziemnych schronów, które zwiedzać można do dzisiaj. Tych, dla których bliska jest przyroda na pewno zachwycą łąki nowohuckie – duży, podmokły i niezagospodarowany obszar porośnięty ciekawą roślinnością, wśród której można spotkać wiele rzadkich i zagrożonych gatunków.

Wielbicieli nauki na pewno zachwyci Ogród Doświadczeń imienia Stanisława Lema. Obiekt znajduje się na terenie Parku Lotników, pomiędzy centrum miasta a Nową Hutą. Można w nim obejrzeć, ale również użyć ciekawych urządzeń, dzięki którym odwiedzający dowiedzą się więcej o najważniejszych odkryciach naukowych ostatnich lat. W najbliższej okolicy znajduje się jeszcze Muzeum Lotnictwa, w którym można podziwiać zabytkowa samoloty i inne statki powietrzne. Obecna liczba eksponatów na terenie muzeum przekracza 200.

Gdzie zatrzymać się w czasie pobytu w Krakowie?

Zatrzymując się w Krakowie warto zadać sobie pytanie przede wszystkim o to, jakie miejsca będzie się odwiedzać. Najwięcej hoteli i hosteli znajduje się obecnie na terenie Starego Miasta i Śródmieścia, a także Kazimierza. W ciągu ostatnich lat coraz ciekawszą ofertę ma pod tym względem krakowskie Podgórze – dzielnica znajdująca się na południe od Kazimierza, zaraz za Wisłą. Oczywiście ceny również zależą od lokalizacji – im bliżej centrum, tym będzie niestety drożej. Warto pamiętać również o tym, że lokalizacje blisko centrum są zazwyczaj pełne turystów, a co za tym idzie dość hałaśliwe. Jeżeli kogoś interesuje oryginalny hotel w Krakowie, miasto ma tu również co nieco do zaoferowania. Na odwiedzających czeka ogromny wybór hoteli, hosteli, często umieszczonych w zabytkowych lokalizacjach. Niektóre z nich oferują dodatkowe atrakcje, tak więc każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie.