Noszenie odzieży ze skóry i futer zwierzęcych – tak czy nie?

kraków cristo

Świat się zmienia, a wraz z nim nasze podejście do konsumpcji. W miarę pogarszania się wpływu globalnego ocieplenia wielu konsumentów zastanawia się nad tym, co kupuje i ile z tego to dobry wybór. „Lokalny”, „organiczny” i „minimalizm” to słowa, do których przyciąga wielu z nas, a niektórzy kwestionują potrzebę jedzenia zwierząt lub noszenia skóry i futra. Gdzie to pozostawia nam wykorzystanie zwierząt?

Wykorzystywanie zwierząt jest etycznym dylematem, który wielu ludzi kwestionuje, ale większość ludzi zgadza się, że jeśli zwierzęta są dobrze traktowane, nie grozi im wyginięcie, żadne zwierzę nie zostanie zmarnowane, a zwierzę jest dobrze wykorzystywane, wówczas możemy je wykorzystywać i konsumować.

Wykorzystywanie zwierząt jest integralną częścią życia wielu ludzi i jest powiązane z niezbędnymi produktami w naszym codziennym życiu, takimi jak leki, żywność i odzież. Zwierzęta są wykorzystywane w badaniach medycznych w celu znalezienia lekarstw na choroby zagrażające życiu. Jemy zwierzęta i choć niektórzy kwestionują potrzebę tego, istnieje wiele dowodów na to, że można to zrobić bez szkody dla naszej planety. W rzeczywistości dużo ziemi nadaje się lepiej na pastwiska niż na uprawy. I pamiętaj, że obornik zwierzęcy służy do uzupełniania gleby w celu uprawy roślin. Ale jeśli martwimy się możliwymi skutkami, niewielka redukcja ilości spożywanego mięsa – i marnotrawstwa – może być długa. I wreszcie, nosimy wiele rodzajów produktów pochodzenia zwierzęcego, aby uchronić się przed żywiołami. Moda może nie być niezbędna, ale odzież to już coś innego. Konieczność ogrzania się w chłodne dni to kwestia życia i śmierci.

W kraju takim jak Polska, potrzebujemy odzieży, która ochroni nas przed żywiołami, a twoje wybory powinny obejmować skórę, futro i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlaczego?

Ponieważ nie ma realnych alternatyw.

Jeśli naprawdę troszczymy się o środowisko (a wszyscy powinniśmy, ponieważ nic innego nie ma znaczenia, jeśli nie mamy wody, jedzenia i czystego powietrza), będziemy chcieli kupować zrównoważone produkty modowe, które wykorzystują procesy produkcyjne niezbyt szkodliwe dla środowiska , które są:

  • długotrwałe
  • ulegają biodegradacji

To właśnie są skórki zwierząt. Tak, nie są idealne – producenci aby uzyskać kurtki skórzane męskie czy futra używają chemikaliów do przetwarzania i wykańczania (jak wszystkie inne tekstylia), a czasami rolnictwo ma wpływ na środowisko. Kiedy jednak zastanowisz się, jak długo wystarcza dobry futerko lub wysokiej jakości skórzana torba, zdasz sobie sprawę, że szkody środowiskowe są minimalne w porównaniu z żywotnością przedmiotu.

Nie ma alternatyw biodegradowalnych.

Syntetyczne alternatywy dla futra i skóry potrzebują znacznie więcej czasu na biodegradację (50 lat dla skóry poddanej obróbce w porównaniu do ponad 500 lat dla sztucznej), a nawet gdy „uległy biodegradacji”, w glebie nadal pozostają resztki plastikowych cząstek, które my znajdujemy teraz w naszych oceanach i wewnątrz ryb. Nie ma alternatywnych rozwiązań, które byłyby trwałe.