Atrakcje turystyczne okolic Krakowa

1

W tym roku na wakacje w kraju zdecyduje się więcej Polaków, niż przed rokiem – tak wskazuje zdecydowana większość przeprowadzonych dotychczas badań. Motywacja może być różna, jednak nie powinno dziwić, że tak wielu rodaków nadal woli Polskie Tatry od zatłoczonych zagranicznych kurortów. Polska dla sporej rzeszy turystów nadal pozostaje nieodgadniona i kusi swym bogactwem.

Kiedy mowa o atrakcjach, warto przywołać w tym miejscu Kraków. Z uwagi na swoje unikatowe położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową, czy to w góry, czy do bliżej położonych malowniczych miejscowości, które często są niedoceniane. Na pewno nie będziemy zawiedzeni jednodniową wycieczką objazdową po okolicach Krakowa. Możliwości na taki wypad jest naprawdę wiele.

Kierując się na zachód, po kilkunastu minutach drogi z centrum Krakowa, dotrzemy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Jest to popularny cel podróży wielu osób planujących wypoczynek w niedalekiej okolicy. Opactwo mieści się na wapiennym wzgórzu, skąd jest widoczne już z daleka. Zarówno samo opactwo, jak i zielone tereny wokół cieszą oko. Nieopodal zbocza wzgórza porasta winorośl, którą Benedyktyni wykorzystują do produkcji wina. Na miejscu można zaopatrzyć się też w szereg innych specjałów spod marki Produktów Benedyktyńskich, w tym miody, przetwory czy wyjątkowe alkohole, które wyrabiane na są na miejscu.

Osoby nastawione bardziej na spacer dobrze odnajdą się na szlaku okalającym niemal cały Kraków. Z tego względu wycieczkę tą można rozłożyć na kilka etapów. Wokół miasta rozciąga się bowiem kompleks fortyfikacji, znany szerzej jako Twierdza Kraków. Ten zespół obiektów militarnych powstał w latach 1848-1916 i stanowi nie lada gratkę dla miłośników militariów. Dla zwiedzających dostępne są forty, schrony, koszary, a więc wszelkie pozostałości po armii austriackiej, która niegdyś tu stacjonowała. W obrębie fortów znajdują się strzelnice i ośrodki jeździeckie – jest to propozycja dla bardziej aktywnych wycieczkowiczów.

Dla chcących odetchnąć świeżym powietrzem atrakcji również nie zabraknie. Oddalona od Krakowa o 25km miejscowość Niepołomice, słynie przede wszystkim z zielonych terenów wchodzących w skład Puszczy Niepołomickiej oraz z renesansowego Zamku Królewskiego. Zamek ten porównywany jest z Wawelem ze względu na liczne podobieństwa w wyglądzie obu obiektów. W Niepołomicach, o czym niewiele osób wie, mieści się również Muzeum Fonografii – to z kolei gratka dla melomanów. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z różnych epok, od XIX wieku po czasy współczesne. Na każdym kroku towarzyszy nam oczywiście stylowa muzyka tamtych czasów, wprowadzająca w błogi nastrój. Muzeum przygotowało również salę, w której rozsiadając się w wygodnych pufach, możemy posłuchać dowolnie wybranej muzyki, spośród ponad 2000 dostępnych nagrań.

Planując wyprawy poza miasto, nie należy zapominać o hotelu w Krakowie, który dzięki swojemu położeniu znacznie ułatwi nam podobne eskapady. Z centrum miasta łatwo dotrzemy do większości punktów docelowych, dlatego warto skorzystać z oferty Hotelu Royal w centrum.
Liczne atrakcje w bliskim sąsiedztwie Krakowa są nie mniej atrakcyjne od samego Krakowa, więc spędzając urlop właśnie tutaj na pewno się nie zawiedziemy.

Planujesz wyjazd do Krakowa? Zobacz ofertę hotelową Hoteli WAM