Tworzymy domową galerię zdjęć i obrazów. O czym warto pamiętać?

zdjecie_publikacja_559_krakow-atrakcje.pl

Domowa galeria ścienna to świetny sposób na wyeksponowanie najważniejszych chwil naszego życia, uwiecznionych na papierze fotograficznym. To również doskonała metoda samodzielnego stworzenia w pełni spersonalizowanej dekoracji o wyjątkowym charakterze. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią zaaranżowanie ściany w salonie.

Wskazówka pierwsza: trzymaj się jednego koloru

Domowa galeria obrazów i zdjęć jest jedną z najlepszych metod, aby pokazać odwiedzającym nas osobom, kim jesteśmy i co kochamy w naszych przestrzeniach. Aby uniknąć wrażenia przypadkowości i chaosu, warto postawić na jeden dominujący kolor, który będzie przewijać się w każdej dekoracji będącej elementem układanki. Można to zrobić, dobierając identyczne ramki na zdjęcia lub też wybrać spośród kolekcji zdjęć takie, na których pojawia się wybrana przez nas barwa. Kolor odgrywa kluczową rolę w prawie każdym aspekcie projektowania, nic więc dziwnego, że jest ważny również w tym przypadku.

Równie interesującym pomysłem może być również postawienie na monochromatyczną galerię ścienną, utrzymaną w czarno-białej kolorystyce. Oszczędność barw pozwoli przyciągnąć oko do ram obrazu, ale także do detali widocznych na poszczególnych fotografiach. Galeria złożona z czarno-białych fotografii będzie prezentować się elegancko i nieco artystycznie.

Wskazówka druga: różnicuj wielkości zdjęć i obrazów

Tym, co uwielbiają domowe galerie ścienne, jest różnorodność wymiarów. Zabawa wielkością zawieszonych ram doda elementu trójwymiarowości, nadając przestrzeni bardziej osobistego stylu. Można zdecydować się również na stworzenie galerii wokół telewizora. Wówczas ekran będzie stanowić największy element układanki.

Wskazówka trzecia: zanim zaczniesz montaż na ścianie, przetestuj pomysł na papierze

Aby uniknąć tworzenia niepotrzebnych otworów w ścianie, warto rozplanować ułożenie ramek na papierze lub w programie graficznym. Ramki można również ułożyć bezpośrednio na podłodze i przesuwać je do tego momentu, aż uzyskają interesującą konfigurację, wartą odzwierciedlenia na ścianie.

Wskazówka czwarta: uważnie dobieraj tło

Domowa galeria obrazów i fotografii najlepiej sprawdza się na gładkich ścianach, pozbawionych mocnych akcentów, czy to w postaci kwiecistych tapet, czy też geometrycznych wzorów. Ścienne albumy na zdjęcia będą prezentować się najbardziej korzystnie, gdy zostaną ułożone na tle białej, jasnoszarej czy beżowej ściany. Wówczas będą mieć odpowiednią przestrzeń, a w połączeniu z dobrze dobranymi ramkami na zdjęcia i passe-partout, zaczną tworzyć spójną całość.

 

Przeczytaj także:
Fototapeta na ścianę – czy warto ją mieć?
Kurs rysunku w Krakowie nie tylko dla przyszłych studentów architektury