Staż – szansa czy strata czasu?

startup-594091_640

Każdego roku polskie uczelnie wypuszczają na rynek pracy tysiące absolwentów, z których lwia część nie posiada wystarczających umiejętności pozwalających na znalezienie pracy w interesującym obszarze. Wiele firm doskonale zdaje sobie sprawę z tej sytuacji, dlatego oferuje młodym ludziom możliwość odbycia stażu jeszcze w trakcie trwania nauki. Czy taka forma zatrudnienia polegająca na przygotowaniu ludzi do wykonywania określonej pracy niesie dla stażystów jakiekolwiek korzyści? Poznajcie mocne i słabe strony stażu.

Plusy stażu

Zdobycie wykształcenia to kluczowa kwestia, która może zadecydować o naszej przyszłości. Sam dyplom to jednak za mało, by zaraz po studiach strać się o pracę na kluczowym stanowisku. Dlatego tak ważne jest posiadanie doświadczenia, które przybliży Cię do upragnionej posady. Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest odbycie stażu, który jest swego rodzaju przygotowaniem do samodzielnej pracy. Na Pracuj.pl znajdziesz oferty staży w firmach o zróżnicowanym zakresie działalności.
Staż to szansa na zapoznanie się z tajnikami zwodu, który chcielibyśmy w przyszłości wykonywać. W trakcie stażu poznasz firmę od podszewki – pracowników na różnych szczeblach oraz zwyczaje w niej panujące. To wszystko razem pozwoli Ci oswoić się z nowym miejscem i zredukuje stres związany z podjęciem pracy.
Jeśli podjedziesz sumiennie do swoich obowiązków z pewnością zyskasz szansę na zatrudnienie zaraz po odbyciu stażu. Nie traktuj jednak stażu jako kolejnego punktu, który można umieścić w CV, ale raczej jako szansę na poszerzenie siatki swoich kontaktów i przede wszystkim zdobycie cennego doświadczenia.

Minusy stażu

Z odbyciem staży wiążą się zwykle dwa główne zagrożenia. Pierwszy to pieniądze. Co prawda, coraz mniej firm dopuszcza możliwość przeszkolenia stażysty za przysłowiowy uścisk dłoni, ale mimo wszystko wynagrodzenie za staż nie jest takie samo jak za pracę na etacie. Dla niektórych może to być bariera nie do przeskoczenia.
Drugi problem to lekceważące podejście do stażysty i potraktowanie go jako taniej siły roboczej, której głównym zadaniem jest dostarczanie kawy innym pracownikom i przekładanie papierków z miejsca na miejsca. Taka przygoda nie przyniesie Tobie żadnych korzyści, a jedynie może zniechęcić do potencjalnych pracodawców.