Chcesz połączyć się z publicznym Wi-Fi? Poczekaj, najpierw to przeczytaj.

światłowód dolnośląskie

Czy narażasz swoje dane osobowe na ryzyko, sprawdzając pocztę e-mail w kawiarni? Dowiedz się, jakie są niebezpieczeństwa związane z publicznym Wi-Fi i kiedy można z niego korzystać, a kiedy należy poczekać.

Coraz więcej osób korzysta z publicznej sieci Wi-Fi i to kilka razy w miesiącu, a niemała część z nich korzysta z publicznej sieci Wi-Fi do dokonywania transakcji finansowych (!). Można śmiało powiedzieć, że publiczna sieć Wi-Fi odgrywa kluczową rolę w codziennych czynnościach internetowych, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie ryzyko wiąże się z logowaniem za pośrednictwem lokalnej sieci Wi-Fi? Dowiedz się, jak korzystać z publicznej sieci Wi-Fi bez (zbyt dużych) zmartwień.

Co to jest publiczna sieć Wi-Fi?

Publiczna sieć Wi-Fi to dowolna publiczna sieć Wi-Fi, z której korzystasz w podróży, z niewielkimi ograniczeniami lub bez nich, np. Wi-Fi, z którym łączysz się w kawiarniach, restauracjach, sklepach lub hotelach.

Plusy korzystania z publicznej sieci Wi-Fi

• Wygoda
• Dostęp w trakcie podróży
• Ekonomiczny dostęp do Internetu

Minusy korzystania z publicznej sieci Wi-Fi

• Zagrożenia bezpieczeństwa
• Obawy dotyczące prywatności
• Przeciążenie sieci
• Zrozumienie publicznych sieci Wi-Fi

Być może nie zastanawiasz się dwa razy nad połączeniem się z siecią publiczną, gdy pracujesz w kawiarni lub siedzisz w restauracji, ale istnieją różne rodzaje publicznych sieci Wi-Fi, o których powinieneś wiedzieć.

Otwarte a publiczne Wi-Fi

Te dwa terminy mogą się pokrywać, ale zasadniczo publiczna sieć Wi-Fi może mieć pewne ustawienia zabezpieczeń, ale otwarta sieć Wi-Fi jest dostępna dla każdego.

Otwarte Wi-Fi: Otwarte Wi-Fi to dowolna sieć Wi-Fi, do której można uzyskać dostęp bez klucza i hasła. To najmniej bezpieczne typy hotspotów Wi-Fi.

Publiczna sieć Wi-Fi: Publiczna sieć Wi-Fi oznacza hotspoty w miejscach takich jak kawiarnie, hotele i restauracje. Publiczna sieć Wi-Fi może mieć hasło potrzebne klientom do zalogowania się i korzystania z hotspotu. Jeśli do zalogowania nie jest potrzebne hasło, kwalifikuje się ono jako otwarta sieć Wi-Fi.

Jak działają publiczne sieci Wi-Fi?

Od strony użytkownika publiczna sieć Wi-Fi działa podobnie do sieci, którą masz w domu lub biurze. Przesyłają sygnał za pomocą sprzętu bezprzewodowego, aby utworzyć sieć Wi-Fi, do której można podłączyć urządzenie.

Jedynym zastrzeżeniem w przypadku publicznych sieci Wi-Fi jest ryzyko związane z bezpieczeństwem. W publicznej sieci Wi-Fi nie obowiązują takie same zabezpieczenia jak w domowej sieci Wi-Fi. Podczas gdy niektóre wymagają hasła zapewnianego przez samą firmę publiczną, inne nie wymagają tego i nie mają żadnych ograniczeń.

Przejdźmy do rzeczy: czy korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi jest ryzykowne?

Krótka odpowiedź: tak. Korzystanie z publicznej lub „otwartej” sieci Wi-Fi zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Korzystanie z komórkowej transmisji danych jest najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ wysyłane dane są szyfrowane.

Jeśli musisz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi (na przykład jeśli Twoje urządzenie ma ograniczony plan transmisji danych lub nie ma go wcale, albo prędkość jest za słaba co możesz sprawdzić tutaj: https://testujpredkosc.pl/speedtest), użyj hotspotu Wi-Fi wymagającego hasła. Obecnie wiele restauracji i sklepów ma swoje hasła w widocznym miejscu lub przekaże je, jeśli o to poprosisz.

Jak często zdarza się, że ktoś zostaje zhakowany?

Jednym z powszechnych mitów jest to, że haker będzie w pobliżu. Jednak sprawca nie musi znajdować się w pobliżu, aby ukraść Twoje dane. Nie daj się więc zwieść fałszywemu poczuciu bezpieczeństwa, jeśli znasz wszystkich w lokalnej kawiarni, ponieważ zagrożenie może być setki kilometrów stąd.

Co więcej, chociaż większość ludzi nie uważa publicznej sieci Wi-Fi za bardzo bezpieczną, nie powstrzymuje nas to od korzystania z niej. Przykładowe zagrożenia związane z korzystaniem z publicznej sieci Wi-Fi to złośliwe oprogramowanie, wirusy i robaki, czy też „podsłuchiwanie” Wi-Fi – gdzie hakerzy mogą zdalnie monitorować Twoją aktywność w Internecie, używając złośliwego oprogramowania w sieci publicznej.

Jak bezpiecznie inwestować w mieszkania inwestycyjne na wynajem w Krakowie?