Okno Papieskie – Co warto o nim wiedzieć ?

20231114153119_pexels-photo-11789838.jpeg (1)

Okno Papieskie znajduje się nad bramą wjazdową do Pałacu Biskupiego w Krakowie. To właśnie w ty oknie polski papież pojawiał się, ilekroć odwiedzał Kraków i do dziś jest ono z nim kojarzone. Obecnie znajduje się w nim wizerunek Jana Pawła II. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.

1. Dokładny adres Okna Papieskiego to Franciszkańska 3. To właśnie tutaj odbywały się przez lata nieformalne spotkania Jana Pawła II z wiernymi, a zwłaszcza z młodzieżą, z którą papież miał świetny kontakt.

2. Kiedy Jan Paweł II zmarł, to właśnie pod tym adresem odbywało się czuwanie, a tłumy ludzi modliły się w jego intencji w ramach pożegnania. Obecnie modlitwy odbywają się pod Oknem w każdą rocznicę śmierci polskiego papieża.

3. Po śmierci Jana Pawła II zdemontowano część ram, a w oknie umieszczono mozaikę, która przedstawia jego wizerunek. Zgodę na taką zmianę musiał wydać konserwator zabytków, ale dla wielu mieszkańców Krakowa jest to bardzo kontrowersyjna modyfikacja.

4. Pałac Biskupi przy Franciszkańskiej 3 istniał już w XIII wieku. W drugiej połowie XV wieku spłonął w wyniku wielkiego pożaru, a jego kształt znacznie zmieniał się na przestrzeni lat.

5. Od 1963 do 1978 roku w miejscu tym mieszkał biskup, który miał przejść do historii, a mianowicie Karol Wojtyła, który został później papieżem Janem Pawłem II.

7. Pierwsza pielgrzymka do tego miejsca odbyła się już w 1979, kiedy Karol Wojtyła odwiedził je już jako Jan Paweł II. Był to początek tradycji, zgodnie z którą każda kolejna pielgrzymka do Polski, kończyła się również nieformalnym i mniej zobowiązującym spotkaniem z wiernymi w dawnym domu Karola Wojtyły.

8. Pierwsza wizyta papieża na Franciszkańskiej 3 przypadła na fatalny dla Polaków okres. Władza nie była przychylnie nastawiona do Kościoła, ale widok polskiego papieża w Oknie Papieskim napawał optymizmem.

9. W Oknie Papieskim papież wygłaszał wiele słów, które później miały przejść do historii. Podczas pierwszego spotkania z wiernymi żartował na przykład, że kiedy dawniej mieszkał w Krakowie, to był porządnym człowiekiem i nigdy nie wychodził na okna.

10. W czasie okupacji, podczas drugiej wojny światowej, Karol Wojtyła odbywał tajne studia teologiczne właśnie na Franciszkańskiej 3. Miejsce to było więc dla niego ważne z wielu powodów. To również tutaj w 1946 roku odebrał święcenia kapłańskie.

11. Po wielu latach pontyfikatu papież podkreślał, że to właśnie podczas spotkań z młodzieżą w Krakowie nauczył się rozmawiać z młodymi ludźmi, co przydało mu się podczas pielgrzymek na całym świecie.

12. Ostatni raz Jan Paweł II pojawił się w Oknie Papieskim w 2002 roku podczas pielgrzymki do Polski. Wypowiedział wówczas historyczne słowa “Jakby ktoś pytał – Franciszkańska 3”.

Po więcej informacji turystycznych o Krakowie warto zajrzeć na podroztrwa.pl