Jak dobrać lampę sufitową do wnętrza?

pexels-mark-2724749

Witamy w naszym przewodniku po rodzajach lamp sufitowych, obejmującym popularne materiały, style i najlepsze oprawy oświetleniowe do Twojego wnętrza. W ten sposób z łatwością dobierzesz lampy sufitowe do konkretnego pomieszczenia.

Rodzaje lamp sufitowych, które instalujesz, mogą ozdobić lub zepsuć pomieszczenie. Właściwe oświetlenie jest ważne nie tylko dlatego, że umożliwia korzystanie z pomieszczenia w nocy, ale także dlatego, że może pomóc w stworzeniu odpowiedniej atmosfery.

Pomyśl o tym. Jeśli chcesz mieć przytulną sypialnię, potrzebujesz miękkiego oświetlenia, które pozwala na poruszanie się po pokoju, ale nie jest zbyt jasne. Z drugiej strony chcesz, aby nad blatem kuchennym znajdowało się jasne oświetlenie, dzięki któremu będziesz mógł widzieć, co robisz.

Oświetlenie w pomieszczeniu będzie miało wpływ na funkcjonalność Twojego pokoju, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze rodzaju lamp sufitowych do zainstalowania.

Zastanów się, jaką atmosferę chcesz stworzyć i jakie zajęcia chcesz wykonywać, pozostając w tym pomieszczeniu. Oprawy sufitowe, które zdecydujesz się zainstalować, powinny pasować do ogólnego nastroju pomieszczenia i sprawić, że będzie to miejsce, w którym chcesz się zrelaksować lub pracować.

Różne typy lamp sufitowych

Zanim zdecydujesz, jakiego rodzaju lampy sufitowe zastosować w swoim pokoju, musisz zapoznać się z powszechnymi konstrukcjami tych opraw oświetleniowych. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze typy lamp sufitowych według stylu i wzornictwa.

Oświetlenie wpuszczane

Wewnątrz sufitu montowane są oprawy oświetleniowe wpuszczane. Instaluje się je wewnątrz sufitu, w otworze lub zagłębieniu i zwykle przykrywa się szklanym panelem i niektórymi wykończeniami. Światło z oprawy jest rozpraszane przez panel, aby dyskretnie oświetlać pomieszczenie.

Kiedy lampa jest umieszczona w suficie, nazywa się ją lampą do wbudowania, a innym popularnym terminem określającym ten styl oświetlenia jest lampa w kształcie puszki. Oprawy wpuszczane to dobry wybór do pomieszczeń o niskim suficie. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę nie rozpraszają wystarczającego światła, aby oświetlić dużą przestrzeń. Są jednak dobrym wyborem, jeśli szukasz:

  • oświetlenia otoczenia,

  • oświetlenia akcentującego,

  • oświetlenia zadaniowego.

Oprawa wpuszczana składa się z dwóch głównych elementów: obudowy i wykończenia. Obudowa to właściwie oprawa oświetleniowa, czyli wgłębienie, w którym montowana jest żarówka. Ozdoba jest rodzajem ozdobnej listwy. Wychodzi z wnęki lub obudowy i rozciąga się na zewnątrz, tworząc widoczny pierścień zewnętrzny, który widać w przypadku wpuszczonych świateł.

Wpuszczane lekkie wykończenia

Regulowane listwy – umożliwiają regulację i skierowanie światła z oprawy oświetleniowej. Wykończenie jest cienkie, a oprawę oświetlenia wnętrza można przesuwać i ustawiać pod kątem, co pozwala skupić światło na wybranych obszarach. Jest to świetny rodzaj wykończenia do oświetlenia akcentującego.

Otwarte listwy – zaprojektowane tak, aby ściśle przylegały do źródła światła. Żarówka jest montowana równo lub prawie równo z sufitem i zapewnia nieograniczone oświetlenie. Jest to dobry rodzaj wykończenia, jeśli chcesz oświetlić duże obszary.