Żydowskie Muzeum Galicja

k04

Jest to muzeum założone przez brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza w 2004 roku.(to ten sam, który fotografował w 1981 roku Solidarność w Polsce). Znajduje się ono w byłej, żydowskiej fabryce mebli, o powierzchni 920 metrów kwadratowych.Muzeum prowadzi działalność edukacyjną z zakresu wiedzy o kulturze i historii Żydów. Jego misją jest przekazanie polsko – żydowskiej historii w bardzo szerokim zakresie. Program skierowany jest przede wszystkim do młodzieży, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i wyższych.

Organizuje się tam lekcje muzealne, warsztaty, wykłady i zajęcia plastyczne. Organizowane są także wycieczki z przewodnikiem poza teren muzeum. Przekazywana jest wiedza o Holokauście, religii żydowskiej, oraz kulturze. Zapraszani są uczniowie i nauczyciele z Polski, oraz z poza jej granic.

Aby pamięć nie umarła

Żydzi są związani z Polską od ponad tysiąca lat. Nasza historia jest ściśle związana z historią żydowską pomimo tego, iż dzieli nas nie tylko religia, ale także kultura. Można powiedzieć, że nam Polakom bliżej do prawosławia, niż do judaizmu. I po to właśnie powstają takie organizacje, aby niwelować sztuczne granice, powstałe z nurtu fundamentalizmu. Żydzi żyli w Polsce od wielu stuleci, integrowali się z nami, żenili, płodzili dzieci. Wciąż jednak pozostawali przy swej wierze i kulturze. I to jest fascynujące. Obronili swoja narodową przeszłość, jednocześnie współżyjąc z inną kulturą w zgodzie i przyjaźni. Polacy ogólnie doceniają tę przyjaźń. Oczywiście trafiają się skrajności nacjonalistyczne, ale powinny być one tłumione w zarodku. Zapewne każdy zna „Ziemię Obiecaną” Władysława Reymonta. Tam właśnie Polak, Niemien i Żyd zakładają fabrykę w Łodzi. Można by pomyśleć, że troje ludzi o tak niesprzyjających narodowościach wobec siebie, nie zdołają się dogadać. Nic bardziej mylnego. To byli przyjaciele, nie zwracający uwagi na tak małostkowe zwyczaje, jak pochodzenie. Świetnie się dogadywali, świetnie sobie radzili i doskonale się rozumieli. Niemożliwe? Błąd. Jak najbardziej możliwe. Człowiek „posiada” jeden gatunek, właśnie „Człowieka”, czyli Homo- Sapiens. I nic tego nie powinno zmienić. Jesteśmy jednym gatunkiem i tego się trzymajmy.

Żydowskie Muzeum Galicja

Powstało właśnie po to, aby przybliżyć tym „źle nakierowanym”, iż Żydzi współistnieli wśród Polaków przez wieki. Razem tworzyliśmy historię. Wielu Polaków straciło życie (a nawet ginęły całe polskie rodziny), pomagając Żydom w czasie bezwzględnej wojny roku 1939 – 1945. Owszem, zdarzały się tzw. „odszczepy”, od normy, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Jednak zwykła, ludzka życzliwość nie zawiodła w tych czasach. Wystarczy w innym człowieku, dostrzec właśnie człowieka, a narodowość przestanie mieć znaczenie. A człowiek, który pomaga narażając przy tym swoje życie, stanie się prawdziwym człowiekiem, godnym swego miana.

Adres:

GaliciaJewishMuseum
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18, 31-052 Kraków, Polska
telefon/fax: (0048) 12 421 68 42
info@galiciajewishmuseum.org
www.galiciajewishmuseum.org

Godziny otwarcia:
Od poniedziałku do niedzieli od godz. 10.00 do 18.00