Czy warto zostać szklarzem w Krakowie?

Przechwytywanie

Szklarz jest odpowiedzialny za pomiar, montaż i naprawę szkła w domach, hotelach, sklepach i biurach. Jako szklarz, musisz wybrać odpowiednie szkło do wykonywanej pracy, usunąć stare i połamane szyby oraz upewnić się, że szkło jest szczelne, aby było wodoszczelne.

Jak zostać szklarzem?

Istnieją różne sposoby na zostanie szklarzem. Chociaż nie ma żadnych formalnych wymagań, możesz odbyć praktykę zawodową lub aplikować bezpośrednio na to stanowisko i przejść szkolenie w miejscu pracy. Powinieneś zbadać te trasy, aby dowiedzieć się, która jest dla Ciebie odpowiednia. Chociaż niektóre z tych opcji mają określone wymagania dotyczące kwalifikacji, wielu pracodawców jest bardziej zainteresowanych ludźmi z entuzjazmem, chętnymi do nauki i potrafiącymi postępować zgodnie z instrukcjami.

Praktyka

Praktyka w firmie budowlanej lub specjalistycznej w branży stolarki otworowej to dobra droga do branży. Możesz ukończyć praktykę pośrednią w szkleniu lub montażu okiennic, aby zostać szklarzem. Praktyki są dostępne dla każdego, kto ukończył 16 lat. Jako praktykant będziesz w pełni zatrudniony w swojej firmie i będziesz musiał przepracować co najmniej 30 godzin tygodniowo. Twój czas zostanie podzielony między praktykę zawodową a uczelnię lub dostawcę szkoleń.

Praca

Jeśli masz podstawowe doświadczenie, możesz zwrócić się bezpośrednio do firmy budowlanej lub specjalistycznej w dziedzinie stolarki otworowej, aby zdobyć doświadczenie na miejscu jako szklarz. Najprawdopodobniej zaczniesz jako asystent bardziej doświadczonego szklarza i będziesz postępować wraz z poprawą twoich umiejętności i zdobyciem więcej szkoleń.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest niezbędne do zdobycia zatrudnienia w branży budowlanej. Możesz to osiągnąć w szkole lub pracując w weekendy i święta z firmą lub krewnym, który pracuje jako szklarz. Potencjalni pracodawcy zawsze będą zadowoleni, widząc doświadczenie zawodowe wymienione w Twoim CV.

Umiejętności

Dodatkowe umiejętności, które mogą przynieść korzyści każdemu, kto rozważa pracę jako szklarz, obejmują:

-Znajomość budownictwa i konstrukcji
-Dbałość o szczegóły
-Dobre umiejętności komunikacyjne
-Cierpliwość i umiejętność zachowania spokoju w stresujących sytuacjach
-Podstawowa znajomość matematyki
-Umiejętność pracy rękami.

Na budowach można zobaczyć rosnącą liczbę kobiet i starszych szklarzy, częściowo z powodu postępu technologicznego w narzędziach i systemach rozwiązań stosowanych w tej branży. Jednak praca jest często wymagająca fizycznie: szklarze doznają poważnych obrażeń związanych z pracą od cięć, a także upadków z drabin i rusztowań.

Chociaż praca nie wymaga więcej niż dyplom ukończenia szkoły średniej, pracodawcy coraz częściej poszukują kandydatów posiadających wiedzę matematyczną i projektową oraz znajomość skomplikowanego sprzętu budowlanego. W rezultacie wiele zawodów wymaga wieloletnich szkoleń i praktyk zawodowych. Wymagania szkoleniowe i wynagrodzenia różnią się w tym zawodzie, w zależności od tego, czy praca jest oferowana przez wykonawców niebędących związkami czy związkowymi. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej wymagające i najlepiej płatne prace obejmują prace przy wysokich budynkach.

Artykuł powstał we współpracy z: Binglass.pl