Jak znaleźć pracę dającą satysfakcję?

austin-distel-mpN7xjKQ_Ns-unsplash

Nic nie jest lepszym gwarantem należytego wypełniania swoich obowiązków niż pasja z jaką wykonuje się swoją pracę. Dlatego poszukując zatrudnienia warto poświęcić nieco czasu na spokojną analizę swoich umiejętności i potrzeb, która pozwoli na wybranie zawodu zapewniającego nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie oraz możliwość dalszego rozwoju, ale również autentyczną satysfakcję ze spędzanego w niej czasu.

Jeśli interesuje nas taka praca, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w zdefiniowaniu wymarzonego stanowiska i ułatwią późniejsze poszukiwanie spełniających oczekiwania ofert pracy, np. za pomocą Pracuj.pl . Prócz branży i konkretnego stanowiska należy też zastanowić się nad innymi, równie ważnymi kwestiami. Czy wolimy pracować samodzielnie, czy w zespole? Preferujemy kameralne biuro, czy bardziej przemawia do Nas open space? Wolimy pracę w ścisłym centrum, czy na obrzeżach miasta? Chcemy być rozliczani z czasu pracy, czy konkretnych zadań? Uzbrojeni w taką wiedzę możemy zweryfikować znalezione oferty jeszcze przed wysłaniem dokumentów rekrutacyjnych – wystarczy telefon lub mail, który rozwieje wątpliwości, pozwalając zdecydować, czy aplikujemy, czy szukamy dalej.

Godziny pracy możemy ustalić w czasie podpisywania umowy – chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, wiele zawodów pozwala na pracę w innym wymiarze godzin, niż klasyczny 8×5. Nawet jeżeli pracodawca będzie nastawiony sceptycznie w początkowym okresie współpracy to po udowodnieniu swoich kompetencji i solidności możemy wrócić do negocjacji przy podpisywaniu nowej umowy, np. po okresie próbnym. Pracodawcy rozliczający się ze swoimi pracownikami w trybie zadaniowym zwykle nie mają również niczego przeciwko wyjściom w trakcie dłuższych przerw w pracy, czy odpracowywaniu godzin w domowym zaciszu. A skoro jesteśmy przy pacy w domu nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym zagadnieniu. Upowszechnianie się pracy zdalnej stwarza zupełnie nowe możliwości w zakresie dostosowywania pracy do własnych potrzeb. Pracodawcy również coraz chętniej przychylają się do propozycji wykonywania całości lub przynajmniej części zawodowych obowiązków w domowym zaciszu, ponieważ zauważają korzyści płynące z takich praktyk – pracownicy nie muszący dojeżdżać do biura są często wydajniejsi od tych, spędzających w biurze kilka godzin, a do tego są mniej skłonni zmieniać pracę.

Wybranie zawodu odpowiadającego Naszym predyspozycjom i potrzebom umożliwi czerpanie większej satysfakcji z wykonywanych obowiązków, pozwalając zarazem łatwiej pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Większa efektywność i zadowolenia pracowników jest również korzystne z punktu widzenia pracodawców, dlatego coraz chętniej są oni skłonni akceptować nietypowe prośby swoich podwładnych, dotyczące np. niestandardowego czasu pracy lub możliwości pracy w domu. W ten sposób obie strony odnoszą korzyści, a pracownicy dodatkowo mogą wykonywać obowiązki na własnych zasadach.