Zdrowa woda – czym jest i gdzie napijemy się jej w Krakowie?

action-air-bubbles-blur-1389097

Zdrowy tryb życia ma ogromny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na kondycję czy samopoczucie. Warto więc na co dzień dbać o właściwe odzywanie, codzienną dawkę ruchu, a także o prawidłowe nawodnienie organizmu. Gdy za mało pijemy, szybko zaczyna odbijać się to na naszym zdrowiu. Lepiej jest zapobiegać odwodnieniu niż później leczyć negatywne jego skutki.

Każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebuje wypijać na co dzień ponad 2 litry wody. Niestety, wiele osób o tym nie pamięta. Często dbamy o właściwą dietę, natomiast nie za bardzo zwracamy uwagę na to, co pijemy. Bywa i tak, że w ciągu dnia wypijamy jedynie kilka kaw. Dużym błędem jest tez zbyt częste sięganie po napoje słodzone czy gazowane, które nie maja zbyt wiele wartości, za to całkiem sporo sztucznych dodatków, które nie są obojętne dla naszego organizmu. Napoje gazowane i nie tylko to źródło pustych kalorii i substancji słodzących. Co więcej, niezbyt dobrze gaszą też pragnienie.

Im więcej wody, tym lepiej

Aby nie doprowadzić do szkodliwego odwodnienia organizmu, należy codziennie dbać o picie właściwej ilości wody. Dobrym rozwiązaniem jest woda strukturyzowana, która w ostatnim czasie zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Jest to woda najbardziej optymalna dla naszego organizmu, pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji, ciężkich minerałów i zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że picie wody z kranu nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż zawiera ona sporo wapnia, żelaza, czasem też zbyt wiele chloru i innych substancji oczyszczających wodę. Picie jej na co dzień z pewnością nie sprzyja zdrowiu, może tez mocno obciążać organizm. Jeśli więc chcemy pić wodę z kranu, zdecydowanie najlepszą opcja jest jej przegotowanie.

Jakie są objawy odwodnienia?

Gdy nasz organizm ma za mało wody, nie trzeba długo czekać, by pojawiły się pierwsze negatywne konsekwencje. Objawów nie trzeba szukać w środku – zaczynają się zwykle już od pogorszenia kondycji skóry, która staje się mniej elastyczna i pozbawiona blasku. Przy odwodnieniu pojawiają się też bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie tylko. Jeśli przez dłuższy czas pijemy zbyt mało wody, pogarsza się też sprawność nerek, które mają zbyt mało płynu do filtrowania. Odwodnienie może również wbrew pozorom objawiać się zatrzymaniem wody w organizmie, opuchliznami i obrzękami. Organizm bowiem próbuje gromadzić zapasy wody, gdyż nieustannie funkcjonuje na jej definicje. Przestawia się więc z wykorzystania wody do bieżących zadań organizmu na jej magazynowanie w tkankach i narządach. Jeśli więc borykamy się z obrzękami czy opuchliznami, najlepszym rozwiązaniem na ich pozbycie się jest picie wody.